W słodkich miastach i pikantnym Espelette
04 października 2014
W słodkich miastach

Cytat miesiąca

 

Kreatywność w kuchni jest bardzo ważna; jeśli nie idziemy do przodu, cofamy się. Jednak od jakichś dwudziestu lat przywiązuje się do niej zbyt wiele uwagi. Media i publiczność zachęcają kucharzy, by tworzyli nowe dnia - jest w tym przesada. Zanim zaczną tworzyć, powinni nauczyć się gotować. Zamienić sos holenderski na sos czekoladowy to nie kreacja - to herezja.

André Soltner (ur. 1932) - francuski szef kuchni, z pochodzenia Alzatczyk, pracujący w Stanach Zjednoczonych, m.in. w słynnej nowojorskiej restauracji Lutèce.

 

Wydarzenia

 

Od 1 do 5 października w 19 przedsiębiorstwach stowarzyszonych w Biscuits et Gâteaux de France drzwi są otwarte dla małych i dużych amatorów biszkopcików i ciasteczek. Cudowne Miasta Biszkoptów i Ciastek Francuskich to jedyna w swoim rodzaju okazja do zapoznania się z kulisami produkcji różowych biszkopcików z Reims, bretońskich palets i naleśników, anyżkowych parzonych ciastek z Armaux na południowym zachodzie, alzackich bredeles, normandzkich sablés, diżońskich pierników i wielu innych specjałów regionalnego ciastkarstwa.

 

4 października Bractwo Kawalerów Brie z Melun świętuje dwudziestolecie powstania. Doroczne Święto Brie z Melun (Ile-de-France) zgromadziło też przedstawicieli bractw z innych części Francji, którzy przemaszerują ulicami miasta, a także licznych wystawców produktów regionalnych. Serowarzy z okręgu Brie wezmą udział w tradycyjnym konkursie na najlepszy ser Brie.

 

4 października w Ollioules (Prowansja-Alpy) już po raz dwudziesty czwarty odbywa się Święto Drzewa Oliwnego. W programie m.in. występy grup folklorystycznych wykonujących tradycyjne prowansalskie tańce, koncerty muzyki prowansalskiej, pokazy kulinarne, konkurs na najlepsze aïoli, degustacje, konferencja „Archeologia drzewa oliwnego” i wycieczki z przewodnikiem do pobliskich tłoczni oliwy.

 

4 i 5 października w Wersalu (Ile-de-France), ale nie w pałacu lecz tuż obok, w królewskim warzywniku ciekawa impreza - Les Saveurs du Potager du Roi. Od 21 lat wraz z nastaniem jesieni tutejsi ogrodnicy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także owocami swojej pracy. Rocznie w założonym na polecenie Ludwika XIV warzywniku i sadzie produkuje się aż 30 ton owoców i 20 ton warzyw. Można je kupować w sklepiku przy wejściu do Potager du Roi i dzięki temu jeść jak król!

 

4 i 5 października mieszkańcy Le Mas d’Azil (Midi-Pireneje) obchodzą Święto Figi. Okoliczne wzgórza od wieków porastają figowce. Od 14 lat organizuje się tu targ z żywnością i rękodziełem, w którym bierze udział około 100 wystawców. Istotnym jego elementem są degustacje, bo konfitura z fig buzuje w miedzianych kotłach, a restauratorzy przygotowali też figi na słono, z serem, foie gras… Święto ma charakter folklorystyczny więc nie może zabraknąć muzyki i tańca. Ulicami miasteczka mają przemaszerować bractwa Wielkiego Południa, w tym gospodarz imprezy: bractwo Tindoulets de la Figo, by dokonać intronizacji nowych członków.

 

5 października w pirenejskim Cambo-les-Bains odbywa się Święto ciasta baskijskiego. Etxeko biskotxa, czyli ciasto baskijskie to największa chluba ciastkarstwa tego regionu. Oryginalny przepis pochodzi właśnie z miasteczka Cambo-les-Bains. Zwyczajowo święto, które jest radosną celebracją regionalnego przysmaku, odbywa się co roku w pierwszą niedzielę października. Ostatnia edycja przyciągnęła aż 13 tysięcy zwiedzających. W trakcie obecnej będzie można nie tylko spróbować pysznego ciasta, kupić je i zabrać do domu, ale też nauczyć się je robić. Oprócz degustacji, targu i warsztatów organizatorzy zaplanowali także przemarsz bractw ulicami miasteczka, uroczyste intronizacje, występ baskijskiego chóru w kościele oraz uliczne koncerty muzyki tradycyjnej. I najważniejszy punkt program: konkurs na najlepsze ciasto baskijskie.

 

12 października w Tain-l’Hermitage (Rodan-Alpy) Triatlon Sommelierski. W zależności od sportowej kondycji uczestników organizatorzy przygotowali dwie opcje do wyboru: dwudziestodwu- lub trzydziestokilometrowy przejazd rowerowy przez winnice Crozes-Hermitage oraz bieg na odległość 7 lub 10 kilometrów. Trzeci element triatlonu to degustacja miejscowego wina - trzeba określić jego apelację i rocznik. Start o godzinie 9:00.

 

Od 17 do 19 października w Lyonie (Rodan-Alpy) podczas Salonu Niezależnych Producentów Wina będzie można z nimi spotkać się osobiście i skosztować win z ich piwnic. Przy wejściu każdy zwiedzający otrzymuje kieliszek, który napełni przy dowolnym stoisku…

 

25 i 26 października w Espelette (Akwitania) pikantne wydarzenie: Święto Papryczki z Espelette. Piment d’Espelette sprowadzono do Francji z Meksyku w XVI wieku. Od tego czasu na dobre zadomowił się w miejscowym rolnictwie i gastronomii. Ma status AOC oraz AOP. Co roku w ostatni weekend października smakosze tej ostrej papryczki ściągają do Espelette, by wziąć udział w jej święcie. w programie m.in. przemarsz bębniarzy, koncert chóru baskijskiego, targ regionalnych produktów spożywczych oraz uroczysta msza święta, której centralnym punktem jest błogosławienie papryczek z nowego zbioru.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM