Voulez ouir les cris de Paris?
09 kwietnia 2013
Voulez ouir

Muzyczna podróż w czasy Ronsarda i Rabelais'go. Paryska ulica i targ w pieśni renesanowego kompozytora.

 

Clément Janequin (ur. ok. 1485, Châtellerault – zm. 1558, Paryż) był mistrzem XVI-wiecznej muzyki polifonicznej. Domniemany uczeń Josquina des Prés jest uważany za prekursora muzyki programowej, a nawet bruityzmu. Był księdzem ale w jego dorobku więcej jest kompozycji świeckich niż liturgicznych. Jako artysta został doceniony za życia; do fortuny jednak nie doszedł, mimo że miał możnych i wpływowych protektorów: biskupów, książęta i króla. Pędził żywot wagabundy – urodził się pod Poitiers, pracował w Bordeaux oraz rozlicznych miastach i miasteczkach Akwitanii, a potem przez Auch i Angers trafił do Paryża.

 

Krzyki Paryża, podobnie jak La Guerre, Le Chant des oiseauxLa Chasse, La Rossignol, L'Alouette czy Le Caquet des femmes, powstały w czasie największego rozkwitu chanson française i są przykładem chanson descriptive, pieśni ilustracyjno-programowej. Tę kompozycję charakteryzuje sylabiczna deklamacja, wyrazisty  rytm, onomatopeiczność. W poprzednich utworach Janequina słyszymy śpiew ptaków, odgłosy polowania, jęki rannych na polu bitewnym. Radosne i pełne humoru Krzyki Paryża przenoszą nas na gwarną ulicę dawnego Paryża. Wchodzimy pomiędzy zachwalających swe towary przekupniów, nim jeden głos zamilknie już inny zaczyna zachwalać swój towar. Jakże realistyczne...

 

 

clment_janequin_claudin_de_sermisy__les_cris_de_paris_575px_576

 

Voulez ouir les cris de Paris (Les Cris de Paris) są jednym z utworów wydanych na płycie Les Cris de Paris: Chansons de Janequin & Sermisy. Harmonia Mundi, 2005.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM