Jak zostać królem
03 stycznia 2016
Jak zostać

Wydarzyło się

 

31 stycznia 1817 roku w Paryżu zmarł Antoine Beauvilliers, znany kucharz, właściciel pierwszej restauracji w tym mieście.

 

Jak zostać królem

 

6 stycznia, w święto Objawienia Pańskiego w całej Francji lub w poprzedzającą je niedzielę (jeśli jak w tym roku święto przypada na dzień pracujący) piecze się i degustuje galettes des rois lub brioches des rois. To tradycyjny placek złożony z dwóch warstw ciasta francuskiego wypełnionych kremem migdałowym albo frangipane ale zdarzają się także inne nadzienia. Placek jest ceremonialnie dzielony na kawałki w liczbie odpowiadającej liczbie biesiadników. Najmłodsza z osób, wchodzi pod stół i stamtąd wskazuje, komu podaje się kolejne kawałki ciasta. Celem jest zachowanie przypadkowości podziału ciasta, które ukrywa w sobie maleńką ceramiczną lub plastikową figurkę zwaną fève (ziarno bobu) gdyż dawniej to właśnie ziarno bobu, fasolka znajdowało się w świątecznym placku. Osoba, która znajdzie w swoim kawałku figurkę, zakłada fantazyjną koronę przygotowaną przez uczestników zabawy albo przyniesioną z cukierni wraz z galette i zostaje „królem” bądź „królową dnia”. „Poddani” spełniają jego lub jej życzenia, w zamian za co mogą liczyć na to, że w przyszłym roku obecny król lub królowa ufunduje nową galette des Rois.

 

W poszukiwaniu czarnych diamentów

 

Po jednej stronie sprzedawcy trufli, po drugiej ich amatorzy, a między nimi wiklinowe, wyściełane serwetami w biało-czerwoną kratkę koszyczki z czarnymi skarbami. Taki targ to marzenie każdego, kto zasmakował w magicznym smaku najbardziej tajemniczego z grzybów. W styczniu na truflowe zakupy zapraszają langwedockie miejscowości: Talairan (9 stycznia), Saint-Geniès des Mourgues (10 stycznia), Villeneuve-Minervois (16 stycznia), Uzès (16-17 stycznia), Montner (17 stycznia), Thuir (23 stycznia), Moussoulens (24 stycznia), Talairan (30 stycznia), Clermont-l’Hérault i Arles sur Tech (31 stycznia).

 

16 i 17 stycznia podczas Święta Trufli w Sarlat (Akwitania) o prestiżowe Trofeum im. Jeana Rougié rywalizują uczniowie szkół gastronomicznych. Konkurs, pokazy kulinarne z udziałem 7 mistrzów kuchni oraz warsztaty dla dorosłych i dzieci, koncentrują się na połączeniu trufla - foie gras. Na wspólne biesiadowanie pod gołym niebem przygotowuje się 25 tysięcy croustous. To tradycyjna perigordzka przekąska na bazie trufli i foie gras.

 

W niedzielę 17 stycznia w kościele w Richerenches (Prowansja - Alpy - Lazurowe Wybrzeże) odbywa się Truflowa Msza. Tradycja sięga 1952 roku, kiedy to ojciec Michał wpadł na pomysł, że wierni zajmujący się hodowlą trufli mogą dopomóc w renowacji zniszczonego kościoła. I tak co roku podczas mszy wierni składają na tacę zamiast datków pieniężnych - rabasses, czyli trufle. Przychód z ich sprzedaży trafia na cele charytatywne.

 

Wino

 

3 stycznia rozpoczyna się najstarszy we Francji i jeden z najdłuższych na świecie, bo trwający blisko 3 miesiące, karnawał w Limoux (Langwedocja-Roussillon). Weekendowe występy grup folklorystycznych - bistra w miasteczku w pełnej gotowości czekają na uczestników zabawy z przekąskami i kieliszkiem wina - zakończą się 13 marca podczas Nocy Blanquette, białego musującego wina wytwarzanego w okolicy.

 

Od 25 do 27 stycznia w Montpellier odbywa się Salon Win Ekologicznych. Swoją produkcją pochwali się 800 wystawców z 14 krajów.

 

Rankiem o godzinie 8:30 w sobotę 30 stycznia zbiórka na wzgórzu za miasteczkiem Irancy, tegorocznym gospodarzem święta Saint-Vincent tournante organizowanegow Burgundii co roku w styczniu ku czci patrona winiarzy i winorośli. Bractwa winiarskie i winiarze z całej Burgundii w barwnym pochodzie przemaszerują winnicami do miasteczka. Bywa, że orszak tworzy 600 osób. Uczestnicy niosą drewniane statuy wyobrażające świętego. W programie dwudniowych obchodów znajdą się także uroczysta msza, intronizacje nowych członków bractw, degustacje w piwnicach lokalnych producentów wina.

 

Płynne złoto

 

16 i 17 stycznia w Buis-les-Baronnies (Prowansja - Alpy - Lazurowe WybrzeżeŚwięto Oliwy i Oliwek. Po pobłogosławieniu butelek z nową oliwą podczas niedzielnej mszy rozpoczyna się jej degustacja. W oliwki, oliwę i inne lokalne specjały można zaopatrzyć się na okolicznościowym targu. Inną atrakcją są wycieczki do gajów oliwnych z udziałem przewodnika.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM