Faceci (naprawdę) od kuchni
02 maja 2013
Faceci (naprawdę)

Trzygwiazdkowa restauracja, dwóch kucharzy i kuchnia molekularna…

Alexandre Lagarde (Jean Reno)  jest szefem kuchni w renomowanej trzygwiazdkowej restauracji. Stolik rezerwuje się w niej z wielotygodniowym wyprzedzeniem. Zafascynowany kuchnią molekularną nowy właściciel chce jednak zmian. Posada Alexandra jest zagrożona. Niespodziewanie przyjdzie mu z pomocą młody kucharz-amator, szalenie uzdolniony Jacky Bonnot (Michaël Youn).

Oto zarys fabuły Facetów od kuchni w reżyserii Daniela Cohena. A jak Faceci od kuchni wyglądają od kuchni?

Zamysł reżyserski. W pewnym momencie uświadomiłem sobie, że od dawna nie pokazano w kinach fabuły o wykwintnej kuchni. Od czasu nakręcenia Skrzydełka, czy nóżki i Sławnej restauracji minęło trzydzieści pięć ubogich w komedię lat. Dzisiaj „krzątanie się po kuchni" jest w modzie, organizuje się konkursy i pokazy kulinarne. Niemal każdy kanał telewizyjny ma swoje „gotowanie na ekranie". Ich popularność i entuzjazm, jaki budzą wśród widzów każą sądzić, że opowiedziana przeze mnie historia jest jak najbardziej na czasie. (...) Moją ambicją było zrobienie filmu, który sprawi, że widz poczuje się głodny: zarówno jeśli chodzi o jedzenie, jak i potrzebę głębszych relacji z innymi. Słowem, że widz dozna nieodpartego apetytu na gotowanie. Daniel Cohen.

Plan filmowy i konsultacje. Sceny w kuchni były filmowane w paryskiej École Grégoire-Ferrandi, założonej w 1920 roku jednej z najbardziej prestiżowych szkół kulinarnych we Francji. Restaurację molekularną „zagrały” podziemia Instytutu Świata Arabskiego. Jako że najbardziej znanym przedstawicielem kuchni molekularnej jest Hiszpan Terran Adria, wątek molekularny w filmie poprowadził hiszpański aktor komediowy, Santiago Segura. W sekwencjach kręconych w kuchni brali udział zawodowi kucharze i ich uczniowie. Zbierając materiał dokumentacyjny, Daniel Cohen zwiedził kuchnie gwiazd paryskiej gastronomii: Alaina Passarda, Alaina Ducasse’a i Pierre’a Gagnaire’a. Michaël Youn wcielający się w rolę Jacky'ego Bonnota, przygotowując się do niej, zapisał się na kurs kucharski do szkoły Alaina Ducasse’a.

 

Reno i Youn. Łakomczuchem z całą pewnością jest Michaël, smakosz to ja – stwierdził Jean Reno  w wywiadzie dla „ELLE à table”. Sam jednak nie jest dobrym kucharzem, za to Youn uwielbia gotować dla żony, rodziców i przyjaciół, a jego ulubione dania to prowansalska daube, ryby oraz kaczka w pomarańczach. Co do win, obaj aktorzy, którzy bardzo zaprzyjaźnili się na planie, najchętniej otwierają butelkę wina bordoskiego, zwłaszcza Saint-Julien i Saint-Estèphe, nie gardzą też rosé, a jeśli chodzi o szampana – ich ulubionymi markami są wytrawny Ruinart, Billecart-Salmon i Dom Pérignon. A przy jakim stoliku najczęściej zasiadają razem? Ten dobry adres to L’Atelier de Joël Robuchon. Zdjęcie poniżej :-)

vivelacuisinepl_faceci_naprawd281_od_kuchni_600px_600

 

 

Faceci od kuchni (Comme un chef), reż. Daniel Cohen, Francja, 2012.


Źródła:

materiały prasowe dystrybutora filmu

„ELLE à table”, marzec-kwiecień 2012 (wywiad z Jeanem Reno i Michaëlem Younem przeprowadziła  Frédérique de Granvilliers)

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM