Pâtisserie! L’ultime référence
31 maja 2015
Pâtisserie!

Słodkie, słodkie!

 

Monumentalna praca jednego z najlepszych dziś cukierników we Francji zachwyci każdego, kto chciałby w swoim domu odtworzyć klasyczne receptury francuskiego ciastkarstwa. Piekarze ucieszą się, odnajdując w niej proste do wykonania przepisy, a jeszcze większą radość sprawi im słodka nagroda na końcu! David Lebovitz

 

Ta wielka księga francuskich deserów waży prawie 3 kilo, liczy 800 stron i zawiera 210 przepisów. Do tego jeszcze 3 200 zdjęć, bo każdy przepis przedstawiony jest „krok po kroku”, w rozbiciu na poszczególne etapy obejmujące instrukcję techniczną oraz ilustrujące ją zdjęcie. Pâtisserie! L’ultime référence Christophe’a Feldera stanowi znakomite wprowadzenie w świat francuskiego ciastkarstwa i cukiernictwa. Dzięki precyzyjnym, w przystępny sposób podanym wskazówkom nawet początkujący domowy cukiernik może ośmielić się na zmierzenie z tak wymagającymi deserami  jak opera, makaroniki czy ciasto duńskie, z którego powstają maślane i chrupiące ślimaczki z rodzynkami.

 

Książka podzielona jest na 9 rozdziałów, które wyznaczają kolejne tematy: ciasta i tarty, kremy, dekoracje cukiernicze, ciasta klasyczne, ciasta, ciasteczka i desery czekoladowe, ciasta świąteczne, makaroniki, brioszki i wypieki wiedeńskie, ciasteczka. Pomiędzy rozdziałami znalazły się cenne komentarze do bazowych składników, podstawowych zasad i niezbędnych narzędzi. Praktycznym dodatkiem ułatwiającym korzystanie z książki są dwie zakładki - jedna w formie tradycyjnej tasiemki (tradycja bynajmniej nie zachowywana w każdej książce kucharskiej dziś wydawanej) oraz papierowa będąca zarazem „ściągą” z temperatur i przeliczników miar.

 

Ta pięknie i solidnie wydana książka jest jednym z najlepszych obecnie podręczników cukiernictwa i ciastkarstwa. To niezbędne kompendium dla amatorów i bardziej zaawansowanych świetnie sprawdza się też jako prezent!

Christophe Felder, Pâtisserie! L’ultime référence

Éditions de La Martinière, 2014.

 

Zobacz też:

Kwestionariusz Prousta - Christophe Felder

Royal chocolat

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM