Kucharz, który miał być rockmanem.
Czasem kucharzem zostaje się przypadkowo. To historia Guy Martina. Choć jednym z jego pierwszych zatrudnień była praca w pizzerii, jako nastolatek wiązał swą przyszłość raczej z gitarą niż z patelnią. Chciał być muzykiem rockowym, jego kariera potoczyła się jednak w zupełnie odmiennym kierunku. Wszystko za sprawą jednej książki. Pewnego dnia w ręce Guy Martina wpadło opasłe tomiszcze Ali Baby, czyli Henryka Babińskiego. Gastronomia praktyczna zawierała prawie 5 tysięcy przepisów i była dla jej nowego czytelnika prawdziwym objawieniem. Co wieczór wertował jej strony i eksperymentował z przepisami. Wkrótce podjął pracę w restauracji w Annency, a później związał się z siecią Relais & Châteaux. W wieku 26 lat ten samouk został szefem kuchni w Château de Divonne. Tu w 1985 roku otrzymał pierwszą gwiazdkę od Michelina.
W 1991 roku rozpoczął pracę w renomowanej paryskiej restauracji Grand Véfour, która wówczas należała do rodziny Tattinger, a jej poprzednim właścicielem był słynny kucharz, Raymond Olivier, wielki kulinarny talent i pierwszy we Francji szef kuchni robiący karierę w telewizji. Idąc śladami wielkiego poprzednika, Guy Martin zdobywa kolejno drugą i trzecią gwiazdkę Michelina, zostaje wybrany Szefem Roku przez „Gault et Millau” (1999) oraz „Guide Pudlowski” (1995). W Japonii i w Szwajcarii otrzymuje tytuł Szefa XXI wieku. Równolegle rozwija się jego kariera restauratora (kupuje Grand Véfour w 2011 roku i zakłada własną restaurację oraz atelier), prezentera telewizyjnego (prowadzi program Épicerie Fine w TV5, w którym odkrywa lokalne, sezonowe produkty i prezentuje ich producentów) i autora książek kucharskich.
Guy Martin współpracuje też z wieloma znanymi markami. Dla Air France opracował menu dla pasażerów pierwszej klasy, dla Monoprix serię dedykowanych przepisów kulinarnych, z właścicielami perfumerii Guerlain otworzył restaurację Le 68. Był też konsultantem normandzkiej Mère Poulard. Jest kawalerem Orderu Sztuki i Literatury oraz kawalerem i oficerem Legii Honorowej.
Jako jedno z głównych źródeł inspiracji podaje malarstwo.
Cnota, którą najbardziej cenię
Mądrość
Co najbardziej cenię u ludzi
Uczciwość
Moja główna wada
Impulsywność
Ulubione zajęcie
Gotowanie, jazda konna, zwiedzanie muzeów
Marzenie o szczęściu
Chciałbym, żeby ludzie rozumieli się i w spokoju akceptowali dzielące ich różnice, by szanowali się nawzajem.
Co byłoby moim największym nieszczęściem?
Utrata rodziny.
Kraj, w którym chciałbym mieszkać
Włochy
Ulubiony kompozytor
Mozart, Jarre, Saint-Säens, Beethoven, Glenn Gould, Offenbach
Ulubiony malarz
Rothko, Schiele, malarze włoskiego renesansu, Française Pétrovitch
Postać historyczna, którą najbardziej pogardzam
Hitler i wszyscy inni despoci
Moja dewiza
Żyj swoim życiem.
fot. Michel Langot
Przeczytaj też:
Gastronomia praktyczna Ali Baby
- 2022
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013