Sałatka à la Jacquemart-André
09 czerwca 2016
Sałatka à la Jacquemart-André

Paleta Fragonarda na talerzu

 

Jean-Honoré Fragonard urodził się w 1732 r. w Grasse, zmarł w 1806 r. w Paryżu. Był malarzem późnego rokoka. Jego obrazy tchną atmosferą intymności i emanują zmysłowością. Nazywa się go malarzem przyjemności, bo lubił przedstawiać miłe chwile - zabawy i koncerty dworskie, czyli fêtes galantes. O kolorystyce Fragonarda Maria Rzepińska pisze: Powierzchnia jego obrazów jest szczególna. Swoje sceny z aktami na tle pejzażu zmienia całe w puszystą lekką pianę, jakby do bitej śmietanki dolał ktoś tu i ówdzie nieco zieleni, błękitu i różowości. Obrazy te przypominają zarazem kwiaty i ciastka. Tylko w ciastkach, zwanych obecnie „napoleonkami”, można odnaleźć ten specjalny chłodnoróżowy ton, jaki mają niektóre obrazy rokoka. Dziś mamy dla Was nie ciasteczko, ale sałatkę. Przepis jest inspirowany sałatką Fragonarda podawaną w kawiarni Muzeum Jacquemart-André, w którego zbiorach znajduje się wiele dzieł XVIII-wiecznego malarstwa francuskiego, w tym Fragonarda. Na przełomie 2007 i 2008 roku z okazji dwusetletniej rocznicy śmierci artysty w Paryżu w muzeum zorganizowano retrospektywę jego dzieł pochodzących z najbardziej prestiżowych instytucji oraz prywatnych kolekcji na całym świecie. Niektóre były prezentowane publiczności po raz pierwszy.

 

Składniki:

 

sałata batawska
filet z kurczaka
jajo w koszulce
czosnkowe grzanki
parmezan
winegret
sól, pieprz

 

Liście sałaty rozdzielamy i myjemy. Osuszone układamy na talerzu.
Przygotowujemy winegret z cytryny i oliwy. 3 łyżki stołowe soku z cytryny wlewamy do szklanej miseczki, dodajemy szczyptę lub dwie soli i mieszamy, aż sól się rozpuści. Wąskim strumieniem wlewamy olej arachidowy lub słonecznikowy (9 łyżek), cały czas mieszając trzepaczką. Gdy sos jest już zemulgowany, doprawiamy go pieprzem i polewamy nim sałatę.
Filet kurczaka dusimy w rondelku pod przykryciem w niewielkiej ilości bulionu. Dzięki temu będzie miękki i soczysty. Następnie kroimy na plastry.
Przygotowujemy czosnkowe grzanki: kroimy w kostkę kromki chleba tostowego posypujemy granulowanym czosnkiem i rumienimy na maśle.
Plastry kurczaka układamy na sałacie i rozsypujemy grzanki.
Przygotowujemy jajko w koszulce: w garnku zagotowujemy wodę, dodajemy ocet i sól, po czym delikatnie wbijamy jajko. Gdy białko się zetnie, łyżką cedzakową wyciągamy jajko. Po odcedzeniu wykładamy na sałatkę.

 

Ilość składników dopasowujemy do ilości porcji, jakie chcemy przygotować. Z podanej ilości soku z cytryny i oleju otrzymamy ok. 200 ml winegretu.

 

vivelacuisinepl_sa322atka_fragonard_2_600px_882

 

Maria Rzepińska, Historia koloru w dziejach malarstwa europejskiego, t. 2, Od rokoka do czasów ostatnich, Arkady 1989.

 

Zobacz też:

Oeufs en meurette
Muzeum Jacquemart-André

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM