… czyli w lokalnym dialekcie Apfelkuche.
Chociaż rozległe sady nie są już tak znaczącym elementem krajobrazu Alzacji jak dawniej i do przeszłości należą czasy, gdy grusze, jabłonie, wiśnie czy orzechowce sadzono wzdłuż dróg, tutejsza kuchnia owocami stoi. Konfitury, galaretki, kirsche, rozmaite „wody życia” czy „kompoty”, strudle oraz tarty owocowe - ze śliwkami, rabarbarem, borówkami albo jabłkami - stanowią część kulinarnego DNA regionu i nie boją się konkurencji. Przykładem tradycyjna tarte aux pommes à l’alsacienne. W Sologne i Normandii ma dwie sprytne rywalki - pierwsza wymaga nie lada akrobacji z użyciem patelni, druga chętnie podpija z butelki mocnego calvadosu. Ale alzackim babciom i cukiernikom na pomysłowości nie zbywa i też mają swój patent. Flan…
Składniki:
6 jabłek, obranych i pokrojonych na ćwiartki
(najlepiej odmiany boskoop)
cynamon
Ciasto na tartę
(na formę o średnicy 28 cm)
250 g mąki
125 g masła
1 jajo
30 g drobnego cukru
szczypta soli
15 ml mleka
Flan
1 jajo
50 g cukru
150 ml śmietanki kremówki
wanilia
Przygotowujemy ciasto: mąkę wsypujemy do miski, dodajemy pokrojone w kosteczkę masło i rozcieramy je w palcach z mąką. Wbijamy jajo, dodajemy mleko, sól oraz cukier i wyrabiamy jednolite ciasto. Formujemy w kulę, zawijamy w folię spożywczą i na godzinę odstawiamy do lodówki. Po schłodzeniu rozwałkowujemy na grubość ok. 3 mm, wykładamy na dno i brzegi formy do tarty, w kilku miejscach nakłuwamy widelcem. Układamy jabłka i posypujemy je cynamonem. Pieczemy 20 minut w piekarniku nagrzanym do 200°C.
Przygotowujemy flan: w misce ubijamy jajko i cukier. Dodajemy śmietankę oraz wanilię i jeszcze chwilę ubijamy. Wylewamy na podpieczona tartę i wkładamy ją do piekarnika jeszcze na 30 minut. Po upieczeniu można posypać cukrem pudrem.
Polecamy także:
- 2022
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013