Socca
30 stycznia 2016
Socca

Street food z Lazurowego Wybrzeża.

 

Z wierzchu chrupiący, w środku miękki. Ten złoty placek z mąki z ciecierzycy jest specjalnością Nicei i Tulonu, przy czym w Nicei nosi nazwę socca, a w Tulonie - cade. W obu przypadkach ma wspólnego przodka - jest nim włoska farinata. Przepis, typowy dla kuchni liguryjskiej, przywieźli genueńscy stolarze i robotnicy sprowadzeni przez Napoleona do pracy w stoczni. Szybko zadomowił się w lokalnej tradycji kulinarnej i dziś już nie sposób wyobrazić sobie nicejskie czy tulońskie ulice i place targowe bez stoisk sprzedawców tej popularnej przekąski.

 

Tradycyjnie socca i cade są - podobnie jak pizza - wypiekane w piecach opalanych drewnem w wielkich okrągłych i płaskich formach. Przypominają naleśnik, który po upieczeniu kroi się na części i - jeszcze gorący (od wł. caldo - gorący pochodzi słowo cade) - zjada, bez posiłkowania się widelcem czy nożem, po prostu trzymając kawałek w palcach.

 

Socca wywodzi się z kuchni ubogiej. Dawniej była daniem biedaków, którzy wczesnym rankiem wstawali do pracy i potrzebowali szybko się czymś posilić - pracowników portowych, handlarzy targowych, rybaków, którzy właśnie wyruszali na połów. Dziś jest częścią codziennego menu mieszkańców Nicei oraz Tulonu i niezmiennie atrakcją kulinarną dla zjeżdżających tu licznie turystów. Świetnie sprawdza się jako aperitif. Koniecznie z kieliszkiem prowansalskiego rosé.

 

Składniki:

 

125 g mąki z ciecierzycy

250 ml wody

pół łyżeczki soli

pieprz z młynka

2 łyżki oliwy do wysmarowania blachy

 

W misce mieszamy dokładnie wodę, mąkę i sól, aż uzyskamy gładką masę o konsystencji ciasta na naleśniki. Piekarnik nagrzewamy do 240˚C. Gdy uzyska wskazaną temperaturę, na 5 minut wkładamy do niego blachę o średnicy 27 cm. Następnie wyciągamy ją, smarujemy oliwą i wlewamy ciasto. Wkładamy do piekarnika, po 2 minutach pieczenia włączamy funkcję grilla i pieczemy jeszcze przez 5 do 7 minut. Socca ma być ładnie przyrumieniona. Po wyciągnięciu przyprawiamy ją pieprzem i dzielimy na kawałki.

 

vivelacuisinepl_socca_600px_882

 

Zobacz też:

 

Pan bagnat

Sałatka nicejska
Pissaladiera

Petits farcis

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM