Maison du Miel
27 listopada 2016
Maison du Miel

Dary francuskich pasiek.

 

Paryż jest miastem wyjątkowo przyjaznym pszczołom. Na dachach Opery, katedry Notre-Dame, Luwru,  galerii Lafayette, w parkach i ogrodach miejskich zainstalowanych jest około 700 uli. Pierwsze ustawiono w 1856 roku w Ogrodzie Luksemburskim. Miodowe serce Paryża bije jednak nieco dalej, przy ulicy de Vignon pod numerem 24. Tu mieści się Maison du Miel, sklep z miodami sięgający swymi początkami roku 1898. To wtedy Charles Galland, przewodniczący Związku Francuskich Pszczelarzy postanowił założyć butik, który  miał zaopatrywać stolicę w miody z wszystkich regionów Francji. Pierwsza siedziba mieściła się przy rue de Richelieu pod numerem 65. Jednak już w 1905 roku przeniesiono ją pod obecny adres. To najstarszy sklep z miodami w Paryżu, a jego wyjątkowość bierze się też z faktu, iż witrynę i posadzkę sklepową wpisano na listę zabytków historycznych miasta Paryża. Wysoką jakość produktów pana Gallanda doceniono bardzo szybko - podczas Wystawy Światowej z roku 1900 i późniejszych nagradzano sprzedawcę medalami i krzyżami zasługi. Między 1941 a 1945 zdarzały się przerwy kilkutygodniowe lub kilkumiesięczne będące konsekwencją rekwizycji dokonywanych przez okupujące Paryż wojska niemieckie. Sklep był też miejscem spotkań członków ruchu oporu.

 

vivelacuisinepl_la_maison_du_miel_3_600px_882

 

W ofercie zależnej ściśle od rytmu sezonów znajduje się około 40 rodzajów miodu, pogrupowanych w kolekcje Terroires de Miels (miody regionalne), Miels de Toujours (miody najbardziej popularne, jednokwiatowe), Un Monde de Miels (miody spoza Francji oraz  Selection Charles Galland (wysokiej klasy miody upamiętniające założyciela sklepu). Klienci najbardziej cenią miody klasyczne jak akacjowy, kasztanowy czy lawendowy, ale wybierać mogą także spośród bardziej egzotycznych jak tasmański miód z drzewa skórzanego, z chilijskich kwiatów ulmo, nektaru drzewa tupelo znad brzegów Missisipi, norweskich wrzosów. Wszystkich można skosztować na miejscu w kąciku degustacyjnym. W asortymencie Maison du Miel znajdują się też rozmaite produkty miodopochodne - miodowe cukierki, ciastka, biszkopty, piwa, cydry, musztardy i octy, a także produkty kosmetyczne na bazie propolisu, mleczka pszczelego i pyłków pszczelich oraz przydatny w konserwacji drewna wosk do politurowania.

 

vivelacuisinepl_la_maison_du_miel_6_600px_600

 

 

Obecny właściciel, Julien Henry uważa, że Miód jest produktem, którzy przenosi nas w czas dzieciństwa, dlatego nasi klienci cieszą, że odnajdują zapomniane smaki w naszym sklepiku. Warto tu wpaść na małe co nieco.

 

vivelacuisinepl_la_maison_du_miel_600px_819

Maison du Miel

24 rue Vignon

Paryż

www.maisondumiel.fr

 

Zobacz też:

Nugat lodowy 

Różane przetwory z Provins  

Figi zapiekane z miodem 

Miód z Gâtinais

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM