Wędzony czosnek to specjalność okolic Arleux, gminy w departamencie Nord, położonej w północno-wschodnim zakątku Francji, nieopodal granicy z Belgią. Uprawia się go także w sąsiednim departamencie Pas-du-Calais. Jednym z typowych przepisów rejonu jest czosnkowa zupa z Arleux.
Dorada pieczona w grubej soli to klasyka kuchni nadmorskiej. Zamiast dorady można wykorzystać labraksa albo cefala. To przepis, który ma dwa niezaprzeczalne atuty: jest łatwy i szybki w wykonaniu. Częstym dodatkiem do tak upieczonej ryby jest sos beurre blanc, czyli sos maślany.
Tarte au maroilles lub flamiche au maroilles jest specjalnością kuchni północy Francji - Pikardii i Nord-Pas-de-Calais. Stanowi kulinarne świadectwo - o czym świadczy choćby samo słowo flamiche - wzajemnych związków kuchni pogranicza Francji i Belgii.
W alzackiej wersji przepisu na coq au vin najczęściej wykorzystywanego czerwonego burgunda zastępuje biały riesling. To wino jednoszczepowe, pochodzące z odmiany winogron o tej samej nazwie, uznawanej przez wielu za jedną z najsubtelniejszych na świecie.
Kandyzowane owoce to popularny dodatek i dekoracja do ciast, lodów i innych deserów, zdobią je niczym klejnociki. Są jednak także deserem samym w sobie. W Prowansji wchodzą często w skład tradycyjnych 13 wigilijnych deserów.
blogi kulinarne
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM