Obok ratatouille jeden z emblematów słonecznej kuchni prowansalskiej, a przy tym najbardziej malownicza z warzywnych zapiekanek. Ułożone warstwami plasterki warzyw tworzą miłą dla oka barwną kompozycję. Jednakże regularny układ ani warzywne składniki nie wyczerpują definicji tiana.
W tej zupie wykorzystuje się części rzodkiewek zwykle niesłusznie wyrzucane - łodygi i liście. W kuchni francuskiej rzodkiewki pojawiły się w XVI wieku, najpierw w odmianie czarnej. Czerwone są często podawane jako przystawka z masłem, solą i chlebem, liście i łodygi można ugotować smaczną i pożywną zupę
Madame Dubarry była ostatnią faworytą Ludwika XV. opuszczenia dworu. Osiadła w zamku w Louveciennes. 8 grudnia 1793 roku została zgilotynowana. Do historii przeszła także jako wielka smakoszka. Kulinarny apetyt stał się przyczyną jej otyłości, ale zapisał się złotymi zgłoskami w książkach kucharskich. Wiele potraw, w których składnikiem jest kalafior, ma w nazwie nazwisko księżnej. Najbardziej znaną jest zupa krem, którą dla słynnej metresy, wymyślił jej kucharz, Louis Signot.
Nantua to niewielkie miasteczko położone nad jeziorem o tej samej nazwie. Choć przez długie lata słynęła jako ośrodek garbarski i szewski, największą sławę przyniósł jej sos. Ma on ścisły związek z jeziorem, w którego wodach poławiano raki stanowiące podstawę przepisu. Nazywa się nantua i tradycyjnie podaje się go z quenelles, wrzecionowatymi kluskami przygotowywanymi z panade, czyli masy z ciasta parzonego oraz szczupaka.
Ta sałatka, zwana też talerzem landyjskim, jest popularną przekąską w Landach, a często funkcjonuje też jako danie główne. Nic dziwnego, rzecz to sycąca! Na zielonych kruchych listkach sałaty leżą największe specjały Gaskonii - foie gras, kacze żołądki, piersi i szynka z Bajonny.
blogi kulinarne
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM