Nantua to niewielkie miasteczko położone nad jeziorem o tej samej nazwie. Choć przez długie lata słynęła jako ośrodek garbarski i szewski, największą sławę przyniósł jej sos. Ma on ścisły związek z jeziorem, w którego wodach poławiano raki stanowiące podstawę przepisu. Nazywa się nantua i tradycyjnie podaje się go z quenelles, wrzecionowatymi kluskami przygotowywanymi z panade, czyli masy z ciasta parzonego oraz szczupaka.
Ta sałatka, zwana też talerzem landyjskim, jest popularną przekąską w Landach, a często funkcjonuje też jako danie główne. Nic dziwnego, rzecz to sycąca! Na zielonych kruchych listkach sałaty leżą największe specjały Gaskonii - foie gras, kacze żołądki, piersi i szynka z Bajonny.
Jagnięcina króluje w wielkanocnym francuskim menu. Udziec, łopatka, żeberka to najczęściej pieczone mięsa. Powody są oczywiste: zwyczaj kulinarny jest utrwalony wielowiekową tradycją związaną z liturgią Baranka Paschalnego.
Stare prowansalskie przysłowie powiada: Es bèn pauvre l’oustau, que noun manjo de cese pèr Rampau (Biedny dom, w którym w Niedzielę Palmową nie jada się ciecierzycy). Zwyczaj, już niestety coraz bardziej ginący, nakazuje, by w ten dzień na prowansalskim stole pojawiło się danie z ciecierzycą
Przestrzega: Uwaga na dania zbyt wyrafinowane. Z pewnością zadziwią klientów, ale kulinarny szczyt to prostota. Joël Robuchon, legendarny francuski szef kuchni, słynie z dań łączących produkty najwyższej jakości z prostotą wykonania. Takimi jak choćby jego słynne purée ziemniaczane czy poniższy przepis.
blogi kulinarne
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM