Po długim szusowaniu na alpejskich stokach nic tak nie krzepi narciarzy w sabaudzkich restauracjach i schroniskach jak tartiflette. Ta ziemniaczano-serowa zapiekanka jest sprawdzonym zimowym klasykiem od lat 80-tych XX wieku, kiedy to powstał przepis. Podobno chodziło o sposób na wykorzystanie dojrzałych serów reblochon, które już ciekły i lada dzień mogły trafić do kosza.
Pompe à l’huile, drożdżowy placek aromatyzowany wodą pomarańczową, podaje się tradycyjnie podczas kolacji wigilijnej. Nie kroi się go nożem lecz odrywa kawałeczek po kawałeczku i moczy w vin cuit. Tak jak Chrystus dzielił chleb podczas Ostatniej Wieczerzy. To jeden z trzynastu tradycyjnych deserów, wzmiankowany już w tekstach z XVII wieku.
Po bouillabaisse to druga najsłynniejsza zupa południa Francji. Słynie z niej kuchnia nicejska, aczkolwiek soupe au pistou gotuje się także w innych miejscowościach Prowansji i Lazurowego Wybrzeża. W wersji marsylskiej unika się dodawania marchewek, a sos pistou wzbogaca się pomidorami.
Ravioles de Romans lub szerzej ravioles z Delfinatu są regionalną specjalnością dwóch południowo-wschodnich departamentów - Drôme oraz Isère. To rodzaj niewielkich kwadratowych pierożków o boku długości około 2 cm wypełnionych nadzieniem z sera i natki pietruszki.
To mądrość i zaradność prostej i praktycznej kuchni wiejskiej. Rillettes, długo gotowane na wolnym ogniu w tłuszczu mięso, dawało się zakonserwować na długie zimowe tygodnie, jeśli nie miesiące, i pozwalało biednym rodzinom przetrwać głody przednówka.
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM