Podczas rewolucji francuskiej dwie mniszki, które uciekły z klasztoru benedyktynek sakramentek w Nancy, znalazły schronienie u doktora Gormanda przy ulicy de la Hache pod numerem 10. Dziś ta ulica nazywa się rue des Soeurs Macarons, gdyż mniszki uciekinierki rozsławiły miasto swymi cukierniczymi specjałami, które piekły z bardzo prozaicznych powodów: po to, by zdobyć środki na utrzymanie.
Smardze. Szlachetne grzyby, drugie po truflach. Co ciekawe, zbiera się je wiosną, nie jesienią. Klasycznym połączeniem w kuchni francuskiej jest aliaż smardzów, żółtego wina z Jury i drobiu z Bresse. Na tej bazie powstało wiele przepisów, w których żółte wino zastępuje się dowolnym białym wytrawnym winem.
Obok ratatouille jeden z emblematów słonecznej kuchni prowansalskiej, a przy tym najbardziej malownicza z warzywnych zapiekanek. Ułożone warstwami plasterki warzyw tworzą miłą dla oka barwną kompozycję. Jednakże regularny układ ani warzywne składniki nie wyczerpują definicji tiana.
W tej zupie wykorzystuje się części rzodkiewek zwykle niesłusznie wyrzucane - łodygi i liście. W kuchni francuskiej rzodkiewki pojawiły się w XVI wieku, najpierw w odmianie czarnej. Czerwone są często podawane jako przystawka z masłem, solą i chlebem, liście i łodygi można ugotować smaczną i pożywną zupę
Madame Dubarry była ostatnią faworytą Ludwika XV. opuszczenia dworu. Osiadła w zamku w Louveciennes. 8 grudnia 1793 roku została zgilotynowana. Do historii przeszła także jako wielka smakoszka. Kulinarny apetyt stał się przyczyną jej otyłości, ale zapisał się złotymi zgłoskami w książkach kucharskich. Wiele potraw, w których składnikiem jest kalafior, ma w nazwie nazwisko księżnej. Najbardziej znaną jest zupa krem, którą dla słynnej metresy, wymyślił jej kucharz, Louis Signot.
blogi kulinarne
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM