W tym roku zdmuchnął 90 świeczek na urodzinowym torcie. Jest najbardziej czczonym we Francji i na świecie szefem kuchni. Skarbem narodowym Francuzów i żywą legendą. Wywarł ogromny wpływ na kształt XX i XXI-wiecznej kuchni oraz gastronomii i ukształtował kilka pokoleń szefów kuchni. Po Escoffierze był pierwszym kucharzem, który osiągnął międzynarodowy rozgłos i do podobnej kariery otworzył drzwi wielu innym.
"Zgódźmy się co do jednego: Francja jest gastronomiczną stolicą świata, a Lyon gastronomiczną stolicą Francji. Co oznacza, że Les Halles de Lyon są kulinarnym centrum
kosmosu i wzorcem z Sèvres, jeśli chodzi o francuskie hale targowe. Noszą imię Paula Bocuse’a, jednego z największych kucharzy świata, powszechnie uznawanego za twórcę nouvelle cuisine i w sensie dosłownym twarzy Lyonu."
Monika mieszka w Burgundii. W jej najbliższym sąsiedztwie nie ma winnicy (są za to pastwiska z krówkami rasy Charolais, a to też bardzo malownicze), ale nie wyobraża sobie kuchni bez wina. Od kilku lat prowadzi blog kulinarny Chilitonka.com. Odwiedźcie koniecznie, zainspirujcie się przepisami i zachwyćcie pięknymi zdjęciami Moniki.
Jedna z najbardziej urokliwych, a zarazem najbardziej zacisznych paryskich restauracji. Przytulne saloniki mieszczące od 6 do 12 osób, sekretne schody, skryte w cieniu zakątki gwarantowały dyskrecję restauracyjnym gościom. Czasem też spokój niezbędny w pracy twórczej - w jednym, dziś już nieistniejącym saloniku, Colette napisała powieść "La Chatte".
Wyszli ze szkoły Grimoda de la Reynière i Brillata-Savarina. Byli urodzonymi epikurejczykami, świadomymi sztuki kulinarnej smakoszami i niestrudzonymi jej propagatorami. Monselet, Brisse i Favre równie dobrze władali piórem, co widelcem. Pierwsi w Europie dziennikarze gastronomicznymi pozostawili po sobie niezliczone przepisy, książki i artykuły.
ARCHIWUM
- 2022
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013