Andouille i andouillette (mała andouille) są chlubą francuskiego masarstwa i przysmakiem francuskich smakoszy, cudzoziemcy przyjmują je jednak z rezerwą z uwagi na szczególny zapach i smak. Kiełbasy ze zwierzęcych wnętrzności (flaki, żołądek) według tradycyjnych receptur wytwarza się we wszystkich regionach Francji. Te z Troyes w Szampanii należą do najbardziej znanych.
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Pod choinką można znaleźć wiele smakowitych upominków z Francji… Musztarda Maille albo z Meaux, oliwa z Nyons, sól z Camargue albo z Guérande, herbaty Dammann Frères czy Mariage Frères, czekoladki, trufle i aromatyczne przyprawy.
Są tu długie, mroźne zimy, które dawniej odcinały małe górskie miejscowości na długie miesiące od reszty świata. Są piękne iglaste lasy. Jest znakomity twardy ser comté i doskonałe wędliny, jak kiełbasa montbéliard wędzona w dymie z wiórów jedliny. Oba te produkty są dziełem zmyślnych górali, którzy w spiżarniach starali się zgromadzić żywność nie tylko zdrową i smaczną, ale i nadającą się do długiego przechowywania.
Najbardziej znana z francuskich oliw. Oliva z oliwek z Nyons jako pierwsza w 1994 otrzymała AOC, a w 1997 – AOP. Delikatna w smaku, charakteryzuje się aromatem zielonego jabłka, orzechów laskowych i suszonych owoców. Jest wytwarzana z odmiany tanche. Są to czarne, bogate w olej i odporne na zimno oliwki, których zbiory odbywają się w grudniu i w styczniu.
Jeden krąg sabaudzkiego sera abondance waży od 7 do 10 kg i ma od 35 do 45 cm średnicy. By powstał, potrzeba 100 litrów mleka. Wyłącznie od krów trzech ras: montbéliarde, tarine oraz abondance, z których ta ostatnia jest najważniejsza.
blogi kulinarne
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM