Jest to odmiana wiosenna, wysadzana między połową stycznia a połową marca. Zbiory zaczynają się w połowie lipca, czosnek splata się wtedy w piękne warkocze liczące od 10 po 90 główek, a następnie przez 10 dni w kontrolowanej temperaturze 37˚C wędzi na brykietach torfowych. Dzięki temu czosnek lepiej się przechowuje, a przy tym zyskuje charakterystyczny dymny smak i aromat.
Maroilles, duma serowarów północy Francji. „Książę gastronomów” Curnonsky rozsławił go w latach 20. XX wieku, nazywając „królem mocnych serów, którego gromki smak rozbrzmiewa w symfonii serów jak dźwięk saksofonu”.
Obok szafranu, kawioru czy wanilii trufle należą do najdroższych i najbardziej ekskluzywnych produktów na świecie. To tajemnicze i kapryśne grzyby, rosnące pod ziemią, rzadkie mimo iż coraz częściej zaprowadza się ich hodowle. Poza włoskimi białymi truflami z Alby czarne trufle z Périgord są tymi, których smakosze poszukują najczęściej.
Zanim skosztowałem i doceniłem smak musztardy pana Aleksandra Bornibusa, nad wszelkie inne przedkładałem aromatyzowane musztardy Maille’a i Bordina; gdy jednak w drodze pewnego przypadku poznałem ją, pojąłem, że pewnego dnia przewyższy je wszystkie – pisał w aneksie do słynnego Wielkiego słownika kulinarnego (1870) Aleksander Dumas.
Ser kozi znad Loary. Żytnia słomka, która przecina go wzdłuż, zawiera nazwę sera, serowara, przypisany mu numer identyfikacyjny oraz numer zezwolenia sanitarnego. Ma zapobiegać kruszeniu się sera podczas wyjmowania z formy.
blogi kulinarne
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM