Piknik w winnicy albo tchin tchin z sąsiadem
09 maja 2015
Piknik w winnicy

Patron

 

16 maja to Dzień Świętego Honoriusza, patrona piekarzy i ciastkarzy, żyjącego w Amiens w VI wieku. Kiedy jako młodzieniec oznajmił swojej mamce, że zamierza wstąpić do stanu kapłańskiego, ta – a piekła wówczas chleb – kpiarsko odrzekła: A kiedy moja łopatka puści liście, zostaniesz biskupem. Chwilę po tym piekarska łopata zazieleniła się – tak mówi legenda, a historia przekazuje, że wiele lat później Honoriusz został biskupem Amiens. Podobno w trakcie jego życia piekarzy i młynarzy omijały wszelkie katastrofy naturalne –  postrzegano te okoliczności jako cudowne i przypisywano je opiece późniejszego świętego.

 

Wydarzyło się

 

7 maja 1931 roku w Mont Saint-Michel zmarła matka Poulard, znana na całym świecie z omletów, które podawała gościom w swojej gospodzie. Naprawdę nazywała się Anne Boutiaut i pochodziła z Nevers w Burgundii.

 

Chleb, wino i ser - wielka trójca

 

Obchodzony w całej Francji Festiwal Chleba w tym roku kończy dwadzieścia lat. Hasło przewodnie to: dzieci! Organizatorzy zwracają się ku pokoleniom przyszłych piekarzy i konsumentów chleba. Okres od 11 do 18 maja to dni otwarte piekarstwa w całej Francji. Piekarze przystrajają pięknie witryny i wychodzą na ulice, by wtajemniczać zainteresowanych w arkana zawodu piekarskiego i pokrewnych (kadry zarządzające, sprzedawcy itp.), odpowiadać na pytania, prowadzić pokazy kulinarne.

 

Szlak serowarskich majówek zaczyna się 2 i 3 maja w Normandii Spotkaniami w Cambremer oraz towarzyszącym im Festiwalem AOC i AOP.  Regionalne produkty, w tym sery: camembert z Normandii, livarot, pont-l'evêque i neufchâtel, są chronione 13 AOP i AOC. Wszystkich można spróbować podczas licznych warsztatów kulinarnych i serowarskich. Kolejny przystanek to Święto Sera, odbywające się od 8 do 10 maja w miasteczku Pont-l'Évêque. Ser o tej samej nazwie prezentowany jest w ramach salonu wina i gastronomii, w którym bierze udział ponad 80 wystawców z regionu. 24 maja, także w Normandii, odbywają się Les Camembertises. Organizowany w Vimoutiers festiwal swym zasięgiem obejmuje okoliczne wsie i miasteczka. Swoje podwoje dla zwiedzających otwierają liczne gospodarstwa, wytwórnie cydru i zakłady serowarskie. Można nauczyć się doić krowę (a nawet zostać jej patronem!), poznać technikę wyrobu masła oraz produkcji cydru, wybrać się na wycieczkę do sadu i spędzić kilka godzin na pikniku w cieniu jabłoni.

 

17 maja na Święto sera zaprasza Banon w Prowansji, które słynie z sera koziego o tej samej nazwie. Okrągłe gomółki zawijane są w liście kasztanowca i obwiązywane włóknami rafii. Wyłoniony w trakcie tradycyjnego konkursu najlepszy serowar zostanie nagrodzony Banon d’Or. Podobny konkurs na najlepszy ser odbywa się 24 maja w Rocamadour (Pireneje). Tu o palmary rywalizują również sery kozie wytwarzane w regionie – cabécous, ale na targu sprzedawane są także sery z innych regionów. W ubiegłym roku sprzedano ich prawie tonę.

 

Wino w maju można świętować na różne sposoby. 9 maja na sportowo podczas Maratonu win z Blaye (Akwitania) - organizowane od 2004 roku biegi przez okoliczne winnice mają na celu promocję regionu i lokalnych win. Lokalni producenci przygotowali liczne degustacje dla biegaczy i obserwatorów. Przed wręczeniem medali poczęstują ich ostrygami i białym winem z Blaye Côtes de Bordeaux. Od 27 do 31 maja filozoficznie. Organizowane w sercu winnic Libourne, Pomerol oraz Saint-Emilion Święto Filozofii wypełnią debaty na tematy filozofii, sztuki i socjologii, a także warsztaty enologiczne, spotkania z właścicielami winnic,  degustacje, wycieczki do winnic, wykłady o smaku wina oraz związkach wina i filozofii. Muzycznie w Burgundii, bo 30 maja koncertami i degustacjami w Mersault rozpoczyna się Festiwal Muzyczny Burgundzkich Grands Crus.

 

Czekolada

 

Bajonna (Akwitania), która jeszcze w kwietniu świętowała miejscowy specjał: szynkę, teraz udowodni, że słynie także z czekolady. To właśnie przez to miasto 400 lat temu czekolada trafiła do Francji. Przywieźli ją wypędzeni z Hiszpanii Żydzi, którzy osiedlili się na prawym brzegu rzeki Adour, w dzielnicy Saint-Esprit. Od 1993 roku w Bajonnie działa Akademia Czekolady utworzona z inicjatywy tutejszych mistrzów czekolady. Dni Czekolady w Bajonnie (15-16 maja) to naturalne rozwinięcie baskijskiej pasji do czekolady. Oprócz degustacji wypełnią je warsztaty, wystawy, konferencje, wycieczki po mieście szlakiem czekolady i intronizacje ambasadorów czekolady z Bajonny.

 

Spotkajmy się!

 

Piknik w winnicy: potrzebny jedynie kosz z wiktuałami i koc, a wino dostarczy właściciel winnicy. Od 23 do 25 maja w prawie 400 winnicach niezależnych producentów można przeżyć niezapomniany piknik. Akcja organizowana jest po raz piąty. Największy piknik we Francji z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jest okazją nie tylko do miłego spędzenia czasu w gronie rodziny i przyjaciół, ale i szansą na zapoznanie się z savoir-faire producentów wina.

 

23 maja w całej Francji odbywa się Święto Sąsiadów. W organizację włączyło się kilkaset merostw. Idea jest prosta: każdy przynosi coś do picia i jedzenia i dzieli się tym z innymi. Spotkania z sąsiadami przy aperitifie albo podczas kolacji mają wzmacniać sąsiedzkie więzi w miastach. Akcji towarzyszy inna, pokrewna – nad wodą. Właściciele łodzi rozrywkowych na swoich łodziach i w portach organizują degustacje, bufety i barbecue.

 

Wsiąść do pociągu nie byle jakiego. Gastronomowie w pociągu to inicjatywa zarządców kolejki turystycznej w departamencie Var, którzy 15 maja organizują przejażdżkę za miasto, na prowansalską wieś. Podczas trwającej 4 godziny podróży pasażerowie kolejki przemierzą 40 km i skonsumują 5 dań na poszczególnych peronach lub w pociągu. Wyjeżdżając z Carnoules (Prowansja), zostaną uraczeni aperitifem, w Sainte-Anastasie – przystawką, a w Brignoles zatrzymają się na danie główne. W drodze powrotnej na dworcu w Sainte-Anastasie zostanie im podany ser, a na stacji końcowej, w Carnoules - deser. Ta pełna smaków podróż to także uczta dla oczu: za oknami cały czas przewija się piękny prowansalski pejzaż, usiany winnicami, gajami oliwnymi i cyprysowymi wzgórzami.

 

Powiązane przepisy i artykuły

 

Brie

Roquefort

Comté

Cydr

Kwestionariusz Prousta - Patrick Roger

 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM