Zapach lawendy, smak absyntu
01 lipca 2015
Zapach lawendy,

Patronka

 

29 lipca to dzień poświęcony św. Marcie, patronce Prowansji, kucharzy i kucharek. Według tradycji św. Marta z Betanii zmarła w Efezie; wg innych przekazów - w Prowansji lub na Lazurowym Wybrzeżu. Patronuje gospodyniom domowym, restauratorom, hotelarzom, pomocom domowym, wszystkim tym, których praca wiąże się z przyjmowaniem gości. Jej ikonograficzne atrybuty to m.in. drewniana łyżka, sztućce i naczynia kuchenne.

 

Wydarzyło się

 

12 lipca 1969 roku w Valence urodziła się Anne-Sophie Pic, restauratorka, czwarta w historii francuskiej kuchni kobieta szef kuchni, która zdobyła trzy gwiazdki Michelina (2007). W  2011 roku została Kawalerem Legii Honorowej. Jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet we francuskiej gastronomii. Pochodzi z rodziny o kilkupokoleniowej restauratorskiej tradycji.

 

Lawenda i lipa

 

W Baronnies (Prowansja) pachnie lipą. Przez 200 lat okolice słynęły z handlu kwiatem lipy, który obecnie stracił na znaczeniu, jednak dawną tradycję przywołują wydarzenia organizowane przez Maison des Plantes. Po czerwcowych Zbiorach Lipowego Kwiatu w Baronies przeszedł czas na targ lipowy w Buis les Baronnies  (13 lipca, Prowansja). Świetna okazja, by zaopatrzyć się w zestaw herbatek z lipy, lawendy, tymianku, rozmarynu, fenkułu albo werbeny, a przy tym skosztować lokalnego aperitifu na bazie kwiatu lipy – le castillou.

 

W Ferrassières, niewielkiej wiosce u stóp Mont Ventoux w regionie Rodan-Alpy, pierwsza niedziela lipca od 20 lat upływa pod znakiem lawendy. Obchodzone 5 lipca Święto Lawendy to oficjalne rozpoczęcie zbiorów „niebieskiego złota”. W programie m.in. wycieczki lawendowym szlakiem oraz targ produktów regionalnych. Zainteresowani będą mogli przyjrzeć się technikom ścinania lawendy, układania bukietów i metodzie destylacji olejku z lawendy. Zaplanowano także degustacje dań kuchni regionalnej.

 

Koniaki i absynt

 

Wbrew nazwie Święto Koniaku odbywające się od 23 do 25 lipca w Cognac (Poitou-Charente) ma na celu promocję nie tylko koniaku, ale także lokalnych win, pineau des Charentes oraz produktów, z których słynie region. Podczas gdy trunek w kieliszkach zachwyca bursztynową barwą i szlachetnym aromatem, na talerzach cieszą oko pochodzące z lokalnych upraw melony, wędliny, małże, ostrygi i sery.

 

18 i 19 lipca Pontarlier (Franche-Comté), dawniejsza stolica piołunu i absyntu, zaprasza na dedykowany im festyn. Od 1805 roku miejscowi rolnicy utrzymywali się z upraw piołunu, który następnie gorzelnicy w 20 destylerniach przetwarzali w słynną „zieloną wróżkę”, ulubiony trunek artystów Belle Époque. Rocznie wysyłano w świat 10 milionów litrów absyntu. W 1915 roku produkcja i sprzedaż piołunówki zostały zakazane, a prohibicję zniesiono dopiero w 1998 roku. Co roku wraz z rozpoczynającym się sezonem na piołun, organizatorzy Święta Piołunu przypominają dawne tradycje regionu. Pośród atrakcji: degustacje absyntu, wystawy kolekcji prezentujących jego historię w Muzeum Absyntu, prezentacje sposobów wykorzystania piołunu w farmacji, ciastkarstwie i perfumerii, wycieczki do destylerni, degustacje lodów oraz ciast z dodatkiem absyntu.

 

Targi

 

Korsykańskie sery, wędliny, mód i przede wszystkim oliwa to bohaterzy Fiera di l’Alivu, targu w Montegrosso (Korsyka). Nie zabraknie również okazji do degustacji  dań regionalnej kuchni. Targ figuruje na liście stu imprez gastronomicznych we Francji polecanych przez Conseil National de l'Art Culinaire jako „niezwykłe miejsca smaku”. Montegrosso zaprasza 18-19 lipca.W tym czasie  w Saoû (Rodan-Alpy) odbywa się Festiwal Sera Picodon. W programie m.in.: koncerty, przemarsz bractw, tradycyjny posiłek pod platanami na placu des Cagnards i konkurs na najlepszy picodon.

 

Owoce

 

Słodko! 5 lipca na Święto Czerwonych Owoców, tj. czereśni, porzeczek, jeżyn i malin zaprasza pikardzkie Noyon. Amatorzy czereśni ściągają 11 i 12 lipca na Święto czereśni do Thannenkirch (Alzacja). 14 lipca w Prowansji dwa owocowe festyny: w Barroux Święto Moreli, a w Caromb Święto Figi. Największym urodzajem cieszą się jednak Święta Borówek: w Stotzheim (Alzacja, 4-5 lipca), Dambach (Alzacja, 11-12 lipca), Péreyres (Rodan-Alpy, 26 lipca), Chaumeil (26 lipca, Limousin), Belfahy (26 lipca, Franche-Comté), Belmont (26 lipca, Alzacja), Le Breuil (26 lipca, Owernia).

 

Powiązane przepisy i artykuły:

 

Tapenada z czarnych oliwek

Tapenada z zielonych oliwek

Clafoutis 

Sałatka z figami i wątróbkami drobiowymi (wg Rachel Khoo)

Figi zapiekane z miodem

 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM