Christkindelsmärik i inne atrakcje grudnia
10 grudnia 2015
Christkindelsmärik

Wydarzyło się

 

18 grudnia 1935 roku w Bourg-en-Bresse urodził się Jacques Pépin - szef kuchni, pisarz, konsultant w gastronomii i wykładowca uniwersytecki, popularyzator francuskiej kuchni i domowego gotowania w USA.

 

Targi bożonarodzeniowe

 

Tradycja organizowania przedświątecznych jarmarków i kiermaszy przyszła do Francji z Niemiec i już w XVI wieku zaczęto organizować pierwsze targi w Alzacji. Dziś organizuje się je w każdym zakątku Francji, jednak najsłynniejszym i najstarszym jest strasburski - Christkindelsmärik (Targ Dzieciątka Jezus). Według niektórych sondaży jest to także najpiękniejszy targ świąteczny w Europie. Od 27 listopada do 31 grudnia place i ulice centrum Strasburga przepełnia zapach korzennych przypraw wykorzystywanych w wypieku tradycyjnych bredele i innych adwentowych ciasteczek…

 

Kapłony, pulardy, indyki, foie gras

 

Od 5 do 13 grudnia 53 restauratorów z Pau, okolic i Béarn (Pireneje) bierze udział w akcji La Poule au Pot est Reine organizowanej z okazji rocznicy narodzin króla Henryka IV. Pierwszy z dynastii Burbonów urodził się 13 grudnia 1553 roku, a jego kołyską miała być skorupa olbrzymiego żółwia, symbol siły i długowieczności. Według legendy podczas chrztu dziadek natarł usta niemowlęcia czosnkiem i napoił je kilkoma kroplami wina jurançon. Jako król Francji Henryk IV miał powiedzieć: Chcę, aby każdy oracz w moim królestwie mógł w niedzielę włożyć kurę do garnka. W ramach akcji zaplanowano liczne degustacje dań kuchni regionalnej, z „kurą w garnku” jako daniem głównym. Część dochodu przeznaczona jest na cele charytatywne.

 

W 1862 roku hodowcy słynnego drobiu z Bresse zorganizowali pierwszy konkurs, w którym wybrali najpiękniejsze spośród 591 okazów. Najpiękniejszy kapłon trafił na stół Napoleona III. Od tej pory utarło się, że co roku 4 miasteczka regionu organizują inny rodzaj „konkursu piękności” - Les Glorieuses de Bresse. Czarną Królową z Bresse, czyli najpiękniejszego indyka wybiera się w Montrevel en Bresse (7 grudnia), Złotego Kapłona w Pont-de-Vaux (9 grudnia),Złotego Bresse (najpiękniejszy kurczak) w Louhans (18 grudnia). Najpiękniejsza pularda otrzyma tytuł Złotego Grzebienia w Bourg-en-Bresse (17 grudnia).

 

Czymże byłyby święta bez tradycyjnego indyka? Na rozlicznych targach w grudniu można kupić nie tylko indyki, ale i kury, kapłony, gęsi i kaczki. W lotaryńskim Phalsbourg (12-20 grudnia) króluje foie gras, niezbędna na bożonarodzeniowym stole we Francji, ale można też zaopatrzyć się w drób, ślimaki, trufle, miód oraz inne produkty regionalne.

 

Oliwki w Prowansji…

 

W prowansalskim Nyons 19 grudnia odbywa się Święto Oliwek. Co roku przed Bożym Narodzeniem na tutejsze stoły trafiają czarne oliwki z nowego zbioru. Podczas okazjonalnego festynu odbywa się targ oliwek i oliwy, degustacje, warsztaty kulinarne oraz konkurs na słone ciasta z czarnymi oliwkami z Nyons...

 

…i małże św. Jakuba w Normandii

 

Święto małży św. Jakuba w Grandcamp-Maisy (5-6 grudnia, Normandia) to okazja do zaopatrzenia się w małże i inne owoce morza oraz ryby ze świeżego połowu.  Można też skosztować dań przyrządzonych przez lokalnych restauratorów i posłuchać marynarskich śpiewów.

 

Upał zimą

 

12 i 13 grudnia na Martynice obchodzi się Święto Rumu i z tej okazji Destylernia Saint James, działająca od 1765 roku, otwiera podwoje dla zainteresowanych techniką produkcji tego trunku. W programie: zwiedzanie muzeum rumu, degustacje, wycieczka do trzystuhektarowej plantacji trzciny cukrowej, a także tradycyjne antylskie śpiewy nwel.

 

Przeczytaj też:

 

Serce i dusza w kuchni

Kwestionariusz Prousta. Jacques Pépin 

Foie gras

Przegrzebki w sosie mornay

Tapenada z czarnych oliwek

Coq au vin

 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM