Konkursy, aukcje i targi
05 marca 2016
Konkursy, aukcje

Wydarzyło się

 

4 marca 1955 roku zmarł Fernand Point - jeden z ojców nouvelle cuisine, właściciel restauracji La Pyramide w Vienne niedaleko Lyonu wyróżnionej 3 gwiazdkami Michelina w 1933 roku, mistrz Paula Bocuse'a, braci Troisgros, Alaina Chapela. Jego dzieło Ma Gastronomie nadal pozostaje punktem odniesienie dla współczesnych szefów kuchni.

 

Powszechny Konkurs Rolniczy

 

Od 27 lutego do 6 marca w Parc des Expositions de la Porte de Versailles w Paryżu odbywa się Powszechny Konkurs Rolniczy. Organizowany jest w ramach dorocznej imprezy wystawienniczej - Międzynarodowego Salonu Rolniczego. Obie inicjatywy mają na celu promocję francuskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego ze szczególnym naciskiem na rozwiązania ekologiczne propagujące zrównoważony rozwój. W konkursie win bierze udział prawie 4 000 producentów. Degustacją 16 tysięcy win  zajmuje się 3 000 degustatorów. Do konkursu produktów spożywczych 1700 producentów zgłosiło ponad 4 500 produktów w 25 kategoriach. Najlepszym winom i produktom spożywczym przyznawane są medale – złoty, srebrny i brązowy, z charakterystycznym motywem liścia dębu.

 

Przedwiośnie

 

Pożegnanie zimy i powitanie wiosny wkracza także w świat gastronomii. 13 marca kończy się prowadzona w restauracjach rejonu Millevaches akcja Bistrots zimą w Limousin. Od 9 stycznia w każdą niedzielę realizowano specjalny program gastronomiczno-muzyczny. Rozpoczynał się o godz. 11:30 od apéro tchatche. Godzinę później podawano obiad złożony z dań lokalnej kuchni, a o godz. 15:00 rozpoczynały się koncerty jazzowe i bluesowe w wykonaniu młodych francuskich muzyków. 

 

Tego samego dnia Nocą Blanquette w Limoux (Langwedocja-Roussillon) kończy się najstarszy karnawał we Francji i jeden z najdłuższych na świecie. Mieszkańcy żegnają go oksytańską pieśnią: Żegnaj biedny Karnawale, ty odchodzisz, ja zostaję... i po spaleniu słomianej kukły przystępują do wspólnej degustacji musującego wina wytwarzanego w lokalnych winnicach...

 

W Châtillon-sur-Seine (Burgundia) co roku w trzecią sobotę marca ulicami miasta przechodzi barwny pochód, którego uczestnicy bębnieniem w kotły wypędzają zimę i witają wiosnę. Ten zwyczaj kultywowano tutaj już w V wieku na tych ziemiach w czasach Burgundów. W tym roku  Święto crémant i bicie w kotły przypada na 19 marca. Głównym bohaterem wydarzenia jest crémant de Bourgogne.

 

Wina pod młotek

 

Aukcja Win w Hospices de Nuits-Saint-Georges (Burgundia) ma długie, ponad półwieczne tradycje (od początku XX wieku). Tegoroczna licytacja odbędzie się w dniach 20 marca i obejmie wina z zajmujących obszar 12 hektarów winnic w gminach Nuits-Saint-Georges, Premeaux-Prissey oraz Gevrey-Chambertin. Ten obszar skupia aż 11 apelacji. W aukcji prowadzonej metodą świeczek biorą udział negocjanci z Nuits i Burgundii. Degustacja win z rocznika z 2015 roku jest radosnym pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Przychód z aukcji przeznaczany jest na cele charytatywne; służy finansowaniu miejscowego szpitala.

 

19 marca winiarze z Sieur d’Argues organizują w Pomas enologiczno-gastronomiczny event: Dzwonnice i kucharskie czapki (Langwedocja-Roussillon). Co roku zaproszony szef kuchni oraz sommelier przewodniczą licytacji win na aukcji, z której dochód w dużej części przeznaczany jest na renowację wybranej dzwonnicy w miejscowości, która w danej edycji pełni rolę gospodarza święta. 

 

Targi

 

12 marca dobiegają końca „tłuste” targi w Périgeux (Akwitania). Od 7 listopada ub. r. w każdą środę i w każdą sobotę na placu Saint-Louis hodowcy kaczek i gęsi oraz producenci confit oraz foie gras prezentowali swoje okazy i produkty. Raz w miesiącu najlepsze były nagradzane. Targom towarzyszyły pokazy kulinarne i degustacje.

 

Początki Foire aux harengs w miasteczku Rupt sur Moselle (Lotaryngia), czyli jarmarku upływającego pod znakiem śledzia, sięgają roku 1882.W tym roku odbędzie się po raz sto trzydziesty pierwszy – oto kolejny wspaniały przykład ciągłości tradycji i wierności starym zwyczajom. 19 marca na ulicach miasteczka będzie można poczuć zapach smażonych śledzi, a przede wszystkim ich posmakować.  

 

Targi Szynki z Bayonne (24-27 marca, Akwitania) to jedna z najstarszych cyklicznych imprez gastronomicznych we Francji. Organizowane są od 1462 roku i mają na celu promocję specjalności miejscowego wędliniarstwa. W trakcie dorocznego konkursu spośród setki „kandydatek” wybierane są cztery najlepsze szynki, które następnie trafiają pod młotek licytatora.

 

Wielkanoc

 

Nie obędzie się bez czekolady. Cukiernicy przygotowują niezliczone ilości czekoladowych dzwonów, jajek, kur i zajączków. W Niedzielę Wielkanocną w wielkich ogrodach, parkach i przydomowych ogródkach dzieci będą musiały odnaleźć czekoladowe jajeczka, które zgodnie z legendą gubią po drodze powracające z Rzymu dzwony. W Alzacji od 12 do 28 marca świąteczna atmosfera budowana jest przez rozmaite wydarzenia składające się na Promienie Wielkanocy: targi w Colmar, warsztaty dekorowania jajek w muzeum Czekolady w Strasburgu, wielkie wiosenne sprzątanie domów i ulic czyli Oscherputz. W wielkanocnym menu, które przygotowali alzaccy szefowie kuchni, króluje agneau pascal.

 

Powiązane przepisy i artykuły

 

Powszechny Konkurs Rolniczy 

Kaczka w sosie bigarade

Tartinki z foie gras

Confit z kaczych udek

Wiosenny gulasz jagnięcy

blogi kulinarne
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM