Konfitura cebulowa
12 marca 2016
Konfitura cebulowa

Do foie gras, do kaczki, do sera.

 

We Francji pojawiła się w średniowieczu i szybko zadomowiła się na dobre w kuchni francuskiej. Cebula. Podobno Victor Hugo miał w zwyczaju zjadać ją na surowo – zmysłową duszę ziemi – tuż po wstaniu z łóżka... Co roku statystyczny Francuz konsumuje 3 kilogramy cebuli. Pośród warzyw, które najczęściej pojawiają się  na francuskich stołach, zajmuje szóstą pozycję. W grupie największych europejskich producentów cebuli Francja jest siódma (Polska na trzecim miejscu).

 

W kuchni francuskiej znajdziemy wiele przepisów na dania na bazie cebuli, pokazujące jej wieloraki potencjał, jak np. zupa cebulowa, pissaladiera i rozmaite tarty. Konfitura cebulowa to również wielki klasyk. Jest doskonałym dodatkiem do foie gras i piersi z kaczki. Sprawdza się także jako akompaniament do kozich serów, terrin i pasztetów.

 

Składniki:

 

40 g masła

500 g cebuli

50 g jasnobrązowego cukru

100 ml czerwonego wytrawnego wina

1 łyżka octu balsamicznego

sól, pieprz

 

Cebule kroimy na cienkie plasterki. W rondlu topimy masło i dorzucamy cebule oraz cukier. Mieszamy i przez ok. 5 minut szklimy na średnim ogniu, aż cebula się skarmelizuje. Wlewamy wino, przyprawiamy octem balsamicznym, solą i pieprzem. Dusimy pod przykryciem na bardzo małym ogniu przez godzinę, co jakiś czas mieszając. W razie potrzeby dolewamy wody.

 

vivelacuisinepl_konfitura_z_cebuli_600px_882

 

Zobacz też

 

Tarta cebulowa

Tarte flambée

Pissaladiera

Zupa cebulowa

Tarta tatin z glazurowanymi cebulkami

 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM