Piękności z Bresse i brzydki ojciec Fouettard
30 grudnia 2016
Piękności z Bresse

Männele

 

6 grudnia w Alzacji i Lotaryngii dzieci z radością wyczekują przybycia św. Mikołaja, w międzyczasie pałaszując drożdżowe brioszki w kształcie ludzików, zwane Männele. Najlepiej smakują moczone w czekoladzie. Święty Mikołaj przynosi wiele smakołyków, czasem jednak towarzyszy mu mroczna postać w czarnym stroju, z twarzą poczernioną sadzą i batem w ręku. To père Fouettard (fr. fouet - bicz, rózga, bat), który odwiedza niegrzeczne dzieci. Przynosi im gorczycę, cebule, ziemniaki, węgiel, buraki cukrowe. Anty-prezenty, ale w kuchni bardzo przydatne…

 

Kurczaki  na wybiegu

 

Jedna z najbardziej malowniczych uroczystości celebrujących dziedzictwo regionalne we Francji – Święto Indyków z Licques (10-12 grudnia) – w tym roku odbyła się bez  najbardziej widowiskowego elementu, czyli przemarszu czarnych indyków przez miasteczko.  Wszystko w ramach prewencji przeciw ptasiej grypie. Ulicami miasteczka przemaszerowali za to członkowie bractw, hodowcy oraz okoliczni mieszkańcy. Nic nie zakłóciło też tradycyjnego targu produktów regionalnych oraz plenerowej degustacji flagowego dania lokalnej kuchni – potée licquoise.

 

Upierzenie nieskazitelnie białe, łapki niebieskawe, mięso zwarte, regularnie utoczone, skóra delikatna, lekko kremowej barwy, kształt podłużny, całość budowy harmonijna. Tak wygląda najpiękniejszy kapłon. Hodowca okazu, który zwyciężył w dorocznym konkursie w Bourg-en-Bresse i Louhans otrzymał Grand Prix d’Honneur, wazę Sèvres ufundowaną przez prezydenta Republiki. W Montrevel-en-Bresse wybrano najpiękniejszą indyczkę, Czarną Królową Bresse, w Bourg-en-Bresse  – Złoty Grzebień, czyli najdorodniejszą pulardę, w Louhans najpiękniejszego kurczaka, w Pont-de-Vaux – kapłona. Konkurs Les Glorieuses de Bresse (13, 16, 17 i 18 grudnia) organizowany jest od 1862 roku. Hodowlą tego niezwykle cenionego na stołach drobiu zajmuje się 170 rolników.

 

W grudniu zwyczajowo w rozlicznych miejscowościach we Francji odbywają się także „tłuste” targi. W Brive-la-Gaillarde w Limousin, Périgueux oraz lotaryńskim Phalsbourgu (10-18 grudnia) wszystko kręci się wokół kaczek, gęsi i foie gras.

 

Oliwki i małże św. Jakuba

 

Grudzień w Prowansji to czas zbioru oliwek. 17 grudnia w Nyons odbyło się Święto Nakłuwanych Oliwek. W programie znalazły się targ oliwek i oliwy, degustacje, warsztaty kulinarne oraz konkurs na słone ciasta z czarnymi oliwkami odmiany tanche. Oliwki nakłuwane to świeże oliwki, obtoczone w soli, które można jeść już tydzień po zebraniu z drzew w przeciwieństwie do marynowanych w solance, które nadają się do spożycia dopiero po 6 miesiącach. W Normandii grudzień wyznacza początek sezonu na małże św. Jakuba. Połowy zaczynają się w październiku, ale okres między grudniem a marcem przynosi najlepsze owoce morza. 3 i 4 grudnia w Grandcamp-Maisy oraz w Trouville-sur-Mer odbyło się kulinarno-rybackie Święto małży św. Jakuba.

 

Targi bożonarodzeniowe

 

Kramiki niby podobne, atmosfera świąteczna również, a jednak każdy świąteczny targ jest inny. Na targu Dzieciątka Jezus, Christkindelsmärik, w Strasburgu, którego tradycje sięgają aż 1570 roku stanęła jedna z najwyższych w Europie choinek. Mierzy 27 metrów i waży 8 ton. Pochodzi z lasu Dabo w rejonie Mozeli. Naokoło katedry i na sąsiednich placach i uliczkach rozstawiono prawie 300 kramów. W powietrzu korzenne zapachy bo bredele, pierniczki, ciasteczka adwentowe i grzane wino to najbardziej typowe alzackie produkty w tym czasie. W pirenejskim Castres (7-27 grudnia) na place Jean-Jaurès również pachniało grzanym winem, ale przekąską były pieczone kasztany i aligot, specjały lokalnej kuchni. Zgodnie ze średniowieczną tradycją dzwon kościoła Notre Dame każdego ranka wygrywał melodię adwentowych oksytańskich nadalets (dosł. małe Boże Narodzenie). To jeden z najpiękniejszych targów w tym regionie, co roku ściąga tu około 80 tys. zwiedzających. W miasteczku Saint-Bris-le-Vineux na Targu Wigilijnym (17-18 grudnia) królowały burgundzkie wina, sery, ślimaki, trufle i dziczyzna. W Awinionie smakołyki południa Francji - kandyzowane owoce, pierniki, miody, nugaty. Na targach w Marsylii, Carpentras, Arles czy Tarascon twórcy santonów, tradycyjnych prowansalskich figurek z gliny przedstawiających Dzieciątko Jezus, Maryję, św. Józefa, trzech króli i pasterzy, a także postaci wyobrażające różne zawody i stany, zaprezentowali nowe kolekcje na Boże Narodzenie.

 

Zobacz też

 

Männele

Oliwa z Nyons 

Bredele 

Pierniczki z Gertwiller

Piernik z Gertwiller

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM