Klasyka paryskiej targowej kuchni. Tak jak jego krewniak - a może rywal? - antrykot Bercy. Przez kilka dziesięcioleci antrykot Villette był ulubionym daniem rzeźników zatrudnionych w la Villette, handlarzy mięsem i kupców. Proste, bezpretensjonalne, szczere danie.
Galette des Rois to tradycyjny francuski placek wypiekany z okazji Święta Objawienia Pańskiego, czyli potocznie Święta Trzech Króli. Złocisty krążek składa się z dwóch warstw ciasta francuskiego wypełnionych kremem. W klasycznej wersji jest to krem migdałowy albo frangipane ale zdarzają się także inne nadzienia. Degustacja odbywa się w atmosferze radosnej zabawy, która prowadzi do królewskiej koronacji...
Jedzenie, miłość, śpiew i trawienie to cztery akty tej opery komicznej, którą zwiemy życiem - mawiał wielki kompozytor Gioachino Rossini, który miłość do muzyki łączył z miłością do gotowania. Podobno zdarzyło mu się dokończyć partyturę, maczając pióro w karmelu, a jedną ze arii napisał, czekając na risotto w weneckiej restauracji. Wielu daniom użyczył swojego nazwiska, a najsłynniejszym z nich był tournedos Rossini, wielki klasyk haute cuisine.
Z polską tradycją dwunastu postnych dań wigilijnych we Francji może konkurować jedynie prowansalska. Tamtejsza wieczerza wigilijna, le gros souper jest równie uroczysta jak nasza. Na nakrytym aż trzema białymi obrusami pojawia się 7 rybno-warzywnych dań, a po pasterce... 13 deserów. Pierwszym są czekoladki z bakaliami, nazywane czterema żebrakami.
Bredele, Bredle, Breedels… Pod każdą z tych nazw kryje się niewielkie ciasteczko o korzennym i maślanym smaku tradycyjnie wypiekane w Alzacji w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Bredele są wykrawane foremką, wyciskane z rękawa cukierniczego lub kładzione łyżeczką albo odciskane w drewnianych foremkach o fantazyjnie wyrzeźbionych motywach.
ARCHIWUM
- 2022
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013