Z dawien dawna - przynajmniej tak chce tradycja - limuzyńskie Corrèze słynęło z wyrobu fioletowej musztardy, która swój kolor oraz owocowy smak zawdzięczała dodatkowi moszczu z winogron. Znajduje wielorakie zastosowanie w kuchni. Jest znakomitym dodatkiem do zimnych mięs, służy do deglasacji patelni po smażeniu mięsa i dobrze sprawdza się w winegrecie.
Papryka z Espelette to lokalna odmiana chili uprawiana w baskijskiej gminie w Pirenejach Atlantyckich. Zaczęto ja uprawiać w tych okolicach ok. 1650 roku. Była podówczas rolniczą „pożyczką” przywiezioną niedawno do Francji z Meksyku. W miejscowym ciepłym i wilgotnym klimacie znalazła dogodne środowisko.
Wyprawa w świat dzieciństwa. Dla wielu Francuzów ten mały cukierek łączy się z miłymi wspomnieniami z czasów gdy psocili i rozrabiali nie bardziej niż Jules albo Emile (których nieuwadze zawdzięczamy słodką recepturę), a babcie i dziadkowie rozpieszczali ich bez końca łakociami.
Z tego cukierniczego specjału Aix-en-Provence słynie już od kilku stuleci. Co roku we wrześniu calissons są błogosławione podczas uroczystej mszy i co roku jako jeden z 13 deserów tradycyjnie podawanych w Prowansji podczas kolacji zajmują uprzywilejowane miejsce na wigilijnym stole.
Jurajski comté jest blisko spokrewniony ze szwajcarskim serem gruyère (greyerzer) dlatego często określa się go jako gruyère de Comté. Szwajcarzy odcisnęli trwały ślad w trakcie jego wielowiekowej historii. Zawieruchy wojenne, głód, konflikty wewnętrzne w Szwajcarii niejednokrotnie kazały szukać im schronienia poza jej granicami. Historia sera comté jest jednak starsza niż helweckie wpływy i sięga co najmniej średniowiecza.
ARCHIWUM
- 2022
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013