Pasaże, rodzaj wewnętrznych uliczek, zamykanych bramą od każdego z wejść i chronionych przed deszczem dzięki przeszklonym zadaszeniom, są dziś architektoniczną ciekawostką Paryża i turystyczną atrakcją. W XIX wieku były centrami miejskiego handlu.
Słynne słowa Woltera: „17 sierpnia o szóstej wieczorem Fouquet był królem Francji, o drugiej nad ranem był już nikim”, najlepiej oddają głębię upadku nadintendenta finansów Ludwika XIV. Jego bezpośrednią przyczyną miał być zamek Vaux-le-Vicomte, pełen okazałości i luksusów, rzekomy naoczny dowód finansowych malwersacji Nicolasa Fouqueta.
Druga po budkach bukinistów nad Sekwaną atrakcja dla bibliofili i kolekcjonerów. Targ starodruków i książek okazyjnych w piętnastej dzielnicy Paryża to jedyne takie targowisko w stolicy. Mieści się w dwóch zadaszonych halach w Parku Georgesa Brassensa. W każdą sobotę i niedzielę kilkudziesięciu antykwariuszy rozkłada tu swoje stoiska.
Rozciągający się na powierzchni 9 hektarów pchli targ w podparyskim Saint-Ouen co weekend przyciąga 150 000 potencjalnych nabywców, którzy zapuszczają się w zawiły labirynt uliczek, straganów i budek w poszukiwaniu skarbów za grosze. Ten „Rungis dobrych okazji” uchodzi za najpiękniejszy strych na świecie. Jest największym na świecie pchlim targiem w kategorii moda, antyki i starocie.
Podziemna świątynia Bachusa w samym sercu Paryża. Na 800 m² zgromadzono ponad 2 000 eksponatów, które opowiadają o dwutysiącletniej tradycji winiarskiej Francji i wprowadzają w arkana zawodów winogrodników, wytwórców wina i enologów.
blogi kulinarne
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM