Wino, sery, gęsi, śledzie…
10 marca 2015
Wino, sery,

Wydarzyło się

 

27 marca 1933 roku w podparyskim Vétheuil urodził się Michel Guérard, nagradzany gwiazdkami Michelina kucharz i restaurator uznawany za jednego z ojców założycieli ruchu nouvelle cuisine. Po Auguście Escoffier był drugim w historii gastronomii szefem kuchni, który podjął współpracę z koncernem spożywczym (Escoffier współpracował z Juliusem Maggi i promował słynną kostkę rosołową, a Guérard był konsultantem Nestlé).

 

Koniec karnawału,

kaczki ustąpią miejsca śledziom

 

Sarlat (Akwitania), które słynie z gęsiny, raz do roku organizuje dedykowane jej święto: Fest'oie, czyli gęsi festyn. 7 i 8 marca lokalni hodowcy oraz producenci otwierają podwoje ferm i przetwórni iwprowadzają zainteresowanych w arkana swojego zawodu.Na place de la Liberté na amatorów dobrego jedzenia czekają perigordzkie przekąski, talerze „toutes à l’oie”, kulinarne pokazy oraz targ produktów regionalnych.

 

Blanquette to wino musujące wytwarzane w Limoux. Miasto jest znane z obchodów karnawałowych, a ich kulminacja związana jest z tym trunkiem. 22 marca podczas Nocy Blanquette w Limoux (Langwedocja-Roussillon) mieszkańcy pożegnają Karnawał oksytańską pieśnią: Żegnaj biedny Karnawale, ty odchodzisz, ja zostaję... i po spaleniu słomianej kukły go wyobrażającej przystąpią do wspólnej degustacji wina...

 

Początki Foire aux harengs w miasteczku Rupt sur Moselle (Lotaryngia), czyli jarmarku upływającego pod znakiem śledzi, zwłaszcza smażonych, sięgają roku 1882.W tym roku odbędzie się po raz sto trzydziesty trzeci, a towarzyszyć mu będzie 14. Salon Win i Produktów Regionalnych. Wszystko to 21 marca. 

 

Aukcje win i salon win klasztornych

 

Aukcja Win w Hospices de Nuits-Saint-Georges (Burgundia) ma długie, ponad półwieczne tradycje. Tegoroczna licytacja odbędzie się 15 marca w zamku Clos de Vougeot i obejmie wina z zajmujących obszar 12 hektarów winnic w gminach Nuits-Saint-Georges, Premeaux-Prissey oraz Gevrey-Chambertin. Ten obszar skupia aż 11 apelacji. W aukcji prowadzonej metodą świeczek biorą udział negocjanci z Nuits i Burgundii. Degustacja win z rocznika z 2014 roku jest radosnym pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Przychód z aukcji przeznaczany jest na cele charytatywne; służy finansowaniu miejscowego szpitala.

 

20 marca winiarze z Sieur d’Argues organizują w Limoux enologiczno-gastronomiczny event: Dzwonnice i kucharskie czapki (Langwedocja-Roussillon). Co roku zaproszony szef kuchni przewodniczy licytacji win na aukcji, z której dochód w dużej części przeznaczany jest na renowację wybranej dzwonnicy w miejscowości, która w danej edycji pełni role gospodarza święta. Pierwszym był Pierre Troisgros. W tym roku sprzedaż i degustacja odbędą się pod egidą Arnauda Lallement, szefa kuchni trzygwiazdkowej restauracji L’Assiette Champenoise w Tinqueux oraz sommeliera Paolo Basso, Najlepszego Sommeliera na Świecie w Roku 2013.

 

W weekend 21-22 marca w paryskim Palais Abbatial w parafii Saint-Germain-des-Prés będzie miała miejsce dziewiąta edycja Salonu Win Klasztornych. Opactwa z różnych regionów Francji, z wielowiekową tradycją w uprawie winorośli i produkcji win, szczególnie cysterskie, przedstawią wina z ostatnich zbiorów. Pośród wystawców: klasztorne winnice z Burgundii, Bordeaux, Jury, Szampanii, Côtes du Rhône oraz Langwedocji

 

Nie zapominajmy o serze

 

27 marca już po raz piętnasty we Francji obchodzony jest  Narodowy Dzień Sera.  Z tej okazji w wielu miejscowościach organizowane są targi sera i wina: 23-27 marca – w Coulommiers (Île-de-France), 28 i 29 marca w  Is-sur-Tille (Burgundia) oraz w Villemoisson-sur-Orge (Île-de-France). W Laguiole (Pireneje) narciarze, którzy pokonają jedną z dwóch wyznaczonych tras (ok. 20 kilometrów), mogą liczyć na regenerujący poczęstunek – grzane wino i aligot z Aubrac. Od 28 marca do 5 kwietnia trwa tu akcja edukacyjna „Laguiole, nazwa sera z nieprzetworzonego mleka z Aubrac”, której celem jest promocja miejscowego sera (od 2008 roku chronionego AOP) oraz wytwarzających go serowarów.

 

Wiosna idzie

 

W Nord Pas de Calais pierwsze wiosenne targi i sezonowe nowalijki w ramach programu CIVAM (Centres d’Initiatives pour Valoriser l’Agriculture et le Milieu Rural). 15 marca targ produktów rolnych w Sainte Marie Kerque, 22 marca w Wambrechies. Przy okazji można zaopatrzyć się w narzędzia niezbędne do wiosennych porządków w ogrodzie.

 

Powiązane przepisy i artykuły

 

Kaczka w sosie bigarade

Tartinki z foie gras

Confit z kaczych udek

Wiosenny gulasz jagnięcy

Comté

Roquefort

Brie

 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM