Obowiązkowy produkt w każdej kuchni baskijskiej, stosowany zamiennie z musztardą. Doskonale komponuje się z serem.
Anglicy mają sos worcester, Japończycy - sojowy, a Baskowie - xipister. I w niczym im nie ustępuje. Każda restauracja, każde bistro i każdy baskijski dom - pisze Rachel Khoo - ma własny przepis na sos xipister. Przyrządzenie go nie jest wielką filozofią; rzecz polega na połączeniu ze sobą miejscowych produktów w uniwersalną przyprawę."
Tak naprawdę nie wiadomo dokładnie, kto jest autorem przepisu i kiedy po raz pierwszy upieczono kouign amann, czyli tłumacząc z bretońskiego na polski, „maślane ciasto”. Tradycja - bo z historycznymi źródłami jest wyjątkowo krucho – przypisuje tę zasługę piekarzowi z Douarnanez Yvesowi-René Scordia i lokuje pierwszy wypiek w latach 60. XIX wieku.
Pierwszy zapisany przepis na naleśniki pochodzi ze średniowiecznego "Gospodarza paryskiego" ("Menagier de Paris", ok. 1390 r.). Naleśniki znano w różnych częściach Francji, dopiero w XIX wieku zaczęto je coraz bardziej utożsamiać z kuchnia Bretanii.
Ta tarta, zwana też amandine, wzięła nazwę od paryskiej ulicy Bourdaloue, na której około 1850 roku pewien cukiernik - według jednych nazywał się Fasquelle, według innych Lesserteur - założył cukiernię. Specjalnością zakładu była tarta Bourdaloue.
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM