Dolce vita w Mentonie
14 lutego 2016
Dolce vita w Mentonie

Wydarzyło się

 

11 lutego Paul Bocuse - „kucharz stulecia”, „papież francuskiej gastronomii”, „szef stulecia” obchodzi swoje 90. urodziny. Bon Anniversaire!

 

Naleśniki i łódki

 

2 lutego we Francji obchodzi się Chandeleur. To Święto Świec wyrastające z tradycji chrześcijańskiej  - w dzień Ofiarowania Pańskiego w kościołach błogosławiono świece i zanoszono do domów, by chroniły go swoim światłem, odpędzały, zło, choroby i gromy (stąd nazwa święto Matki Boskiej Gromnicznej). Dziś Chandeleur funkcjonuje przede wszystkim w wymiarze kulinarnym, nierozerwalnie zrastając się z tradycją jedzenia naleśników. To Dzień Naleśników, jednak w Prowansji tego dnia zamiast naleśników konsumuje się ciasteczka zwane łódeczkami, czyli marsylskie navettes.

 

Mardi Gras

 

... czyli Tłusty Wtorek! Francuzi obchodzą karnawałowym tłustym dniem czynią właśnie ostatni wtorek przed rozpoczęciem wielkiego postu. To polski odpowiednik ostatków. W ten dzień we francuskich pâtisseries niepomiernie wzrasta popyt na pączki, beignets i chrust zwany zależnie od regionu merveilles, bugnes, oreillettes, frivoles, faintaisies, bottereaux

 

A w Bazas tuczne woły!

 

4 lutego w Bazas (Akwitania) odbywa się doroczny Festyn Tucznych Wołów organizowany przez hodowców krów rasy bazadaise. Początki tej tradycji sięgają 1283 roku, kiedy na mocy postanowienia władającego Akwitanią króla Anglii, Edwarda I, rzeźnicy zostali zobowiązani do daniny z wołu na rzecz duchowieństwa, w zamian za co otrzymali przywilej organizowania w miasteczku świątecznego pochodu z udziałem wołów. Uroczystość rozpoczyna się od ważenia defilujących zwierząt (niektóre okazy ważą nawet tonę!), które wcześniej ubrano w paradne, kwietne ozdoby. W przemarszu, oprócz wołów i ich właścicieli, uczestniczą lokalne grupy taneczne oraz tłumy gapiów. Przy dźwiękach piszczałek i bębenków, w rytmie tradycyjnych tańców ludowych, barwny korowód przetacza się przez ulice, zatrzymując się co chwila w sklepach rzeźniczych, których właściciele częstują przybyłych napitkiem i przekąskami. W końcu korowód dociera na plac katedralny, gdzie woły biorą udział w konkursie hodowlanym, a Bazaskie Bractwo Wołu intronizuje osobowości roku - hodowców lub osoby związane z branżą gastronomiczną. Festyn kończy się wspólną biesiadą. Na stołach króluje oczywiście wołowina.

 

Tam, gdzie cytryna dojrzewa...

 

Do bajkowych konstrukcji z cytrusów, które są znakiem rozpoznawczym Święta Cytryny w Mentonie (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże), używa się około 145 ton tych owoców. W tym roku ich tematem będzie włoskie kino lat 50. i 60., gdyż  83. edycja słynnego festiwalu jest dedykowana Cinecittà, największemu studiu filmowemu we Włoszech, na terenie którego powstawały filmy Felliniego, Viscontiego czy Sergio Leone, nie wspominając już o licznych megaprodukcjach amerykańskich czy nawet „Quo Vadis” w reżyserii Mervina LeRoya (1949). „La Strada”, „Dolce Vita”, ale też „Kleopatra” oraz spaghetti-westerny będą źródłem motywów: powozów, postaci i budowli wzniesionych z cytryn, pomarańczy, grejpfrutów czy mandarynek. Nostalgiczna podróż w czas rozkwitu włoskiej kinematografii. Festiwal zaczyna się 13 lutego i trwa do 2 marca. Oczekiwana publiczność: 240 000 zwiedzających.

 

Jeszcze trochę żółtego

 

Na otwarcie beczek ze słynnym vin jaune w Jurze - La Percée du Vin Jaune - co roku ściąga około 40 tys. turystów. Zdjęcia wspólnego toastu są niesamowite, ale jeszcze bardziej niesamowite jest wino, które w beczkach dojrzewa aż 6 lat i 3 miesiące. W tym czasie część wina wyparowuje, co także tłumaczy wysoką cenę tego trunku, nazywanego „złotem z Jury” i uważanego za jedno z najlepszych wytrawnych białych win na świecie. Zachwyca aromatami orzechów włoskich, laskowych, migdałów oraz egzotycznych przypraw. Święto jest ruchome, to znaczy co roku zmienia lokalizację. W tym roku odbyło się w Lons-le-Saunier (Franche-Comté, 6-7 lutego).

 

Najlepsze francuskie produkty w Paryżu

 

Od momentu swego powstania w 1870 roku Powszechny Konkurs Rolniczy ma na celu promocję najlepszych produktów i producentów z Francji. Organizowany w ramach dorocznego Salonu Rolniczego w Paryżu, pod rygorystyczną kuratelą organizacji rządowych, jest uznaną marką. Medale przyznawane produktom są dla konsumentów najwyższym znakiem jakości. W tym roku konkurs odbywa się w dniach od 27 lutego do 6 marca.

 

Powiązane przepisy i artykuły

 

Merveilles

Navettes

Kaczka w sosie bigarade

Naleśniki z karmelem na solonym maśle

Crêpes-dentelles

Crêpes Suzette

Galettes bretonnes

Bractwa

 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM