7 francuskich prezentów pod choinkę
22 grudnia 2016
7 francuskich

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Pod choinką można znaleźć wiele smakowitych upominków z Francji…

 

Musztarda

 

Najsłynniejsza na świecie musztarda to ta z Dijon. Jednak mimo wielowiekowej tradycji i renomy nie jest chroniona żadną z apelacji czy też znakiem towarowym. Można ją zatem wytwarzać w dowolnym miejscu na świecie. W produkowanej przez firmę Maille maleńkie ziarenka gorczycy – na kilogram potrzeba około pół miliona ziarenek! – są siekane, a nie rozgniatane, czego efektem jest niezwykła delikatność tekstury. Ale w ofercie tego producenta znajdziemy także wiele innych ciekawych rodzajów musztardy – z truflami, koniakiem, rozmarynem i miodem, suszonymi pomidorami i papryczką z Espelette… Świetnym prezentem będzie też tradycyjna musztarda z podparyskiego Meaux, w którym tradycje musztardnicze sięgają czasów średniowiecza. Oprócz tradycyjnej musztardy z Meaux® Pommery® firma Les Assaisonnements Briards wytwarza także musztardy aromatyzowane zielonym pieprzem z Madagaskaru, ostrą papryką (tzw. musztarda strażaków), koniakiem oraz musztardy na miodzie. Wszystkie są konfekcjonowane w gresowych słoiczkach z korkowym lub plastikowym wieczkiem. Ciekawą propozycją na prezent jest też fioletowa musztarda z Brive. Swój kolor oraz owocowy smak zawdzięcza dodatkowi moszczu z winogron.

 

vivelacuisinepl_maille_2_600px_600_02


Sól

 

Z Camargue, z Guérande albo z wyspy Noirmoutier. Biała albo szara. Gruboziarnista, drobna albo ta najdelikatniejsza zwana kwiatem solnym. Aby poznać człowieka, trzeba z nim zjeść siedem worków soli - mówi bretońskie przysłowie.

 

vivelacuisinepl_r380ne_sole_600px_882

Oliwa z Nyons

 

Najbardziej znana z oliw południa Francji. Jako pierwsza w 1994 otrzymała certyfikat AOC (potem dołączyły oliwy z Vallée des Baux, Alpes-de-Haute-Provence i Aix-en-Provence), a w 1997 – AOP. Delikatna w smaku, charakteryzuje się aromatem zielonego jabłka, orzechów laskowych i suszonych owoców. Jest wytwarzana z oliwek odmiany tanche. Są to czarne, bogate w olej i odporne na zimno oliwki, których zbiory odbywają się w grudniu i w styczniu.

vivelacuisinepl_oliwa_z_nyons_600px_882_03

 

Herbata

 

W domu Francuzi nie piją dużo herbaty. Jeśli już, są to najczęściej herbatki owocowe, ziołowe, napary, "tisanes". A jednak stworzyli marki jak Dammann Frères, Palais des Thés czy Mariage Frères, które oferują produkty wysokiej jakości, często wyrafinowane i luksusowe. Tak jak francuskie wino.

 

vivelacuisinepl_mariage_freres_600px_883_01

 

Trufle

 

Czarne złoto. Niezwykłe cenione w kuchni. Najbardziej znane francuskie odmiany to trufla czarna, perigordzka oraz burgundzka. To trufle zimowe. Mniej cenne ale również poszukiwane są odmiany letnie. Sklepy z truflami oferują także bogaty asortyment produktów pochodnych - aromatyzowanych truflą maseł, oliw, musztard, past serowych, sosów, a nawet ciasteczek czy czekoladek.

 

vivelacuisinepl_maison_de_la_truffe_6_600px_600_01

 

Czekoladki

 

Francuzi to wielcy amatorzy czekolady, którą znają już od 1615 roku, czyli od momentu przybycia do Francji Anny Austriaczki. Co roku statystyczny Francuz zjada 6,4 kg czekolady.  4 tysiące czekoladników i cukierników zrzesza wspólna korporacja. Bombonierka z czekoladkami z La Maison du Chocolat, Debauve et Gallais, La Manufacture de Chocolat Alain Ducasse, od takich mistrzów jak Patrick Roger, Jacques Genin czy Jean-Paul Hévin ucieszy każdego!

 

vivelacuisinepl_maison_du_chocolat_2_600px_883

 

Aromatyczne zioła i przyprawy

 

Lawenda, rozmaryn, estragon, wszystko, czym pachnie Prowansja, ale też quatre-épices, przyprawa do pierników, wanilia burbońska, bouquet garni, szafran z Quercy, papryczka z Espelette… By nasze dania i desery miały smak.

 

vivelacuisinepl_bouquet_garni_600px_896

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM