Ta typowa dla Alzacji tarta podobnie jak polski podpłomyk była próbnym wypiekiem pozwalającym na sprawdzenie temperatury w piecu chlebowym i oszacowanie, czy nadaje się do pieczenia chleba. Cienkie chlebowe ciasto smaruje się mieszanką białego sera i śmietany, a na niej wykłada cebulę oraz boczek. Takie proste, a jakie pyszne!
Normandzkie jabłka służą nie tylko do produkcji cydru czy calvadosu. Wykorzystuje się je także w rozmaitych wypiekach. Przykładem są bourdelots, czyli jabłka w szlafroku. Wiadomo, że pieczono je już w XVI wieku.
"… spakowałam walizki, pożegnałam się z Londynem i po krótkiej podróży przez kanał powitałam nowe życie w Paryżu." Tak się zaczęła francuska przygoda Rachel Khoo, której następnym etapem było ukończenie kursu cukierniczego w słynnej szkole Le Cordon Bleu. Nie znajdziemy już Rachel Khoo w Paryżu - odkrywa inne miasta i inne kraje - ale dzięki emisjom „Paryskiego gotowania z Rachel Khoo” i jej książkom nadal możemy poczuć klimat jej małej paryskiej kuchni i posmakować reinterpretacji klasycznych francuskich przepisów.
Ojczyzną fig we Francji jest przede wszystkim Prowansja. Podobno figowców jest w tym regionie tyle co drzew oliwnych. Odmiana z Solliès od 2006 roku ma status AOC. Dawniejsze uprawy w Langewdocji-Roussillon czy Midi-Pirenejach, zapoczątkowane w średniowieczu, tracą na intensywności. Zapraszamy na zapiekane w miodzie figi. Przepis ze słonecznej kuchni Południa.
Jesień - czas na grzyby! We francuskich lasach rosną nie tylko trufle (na sezon na nie trzeba zresztą jeszcze poczekać) czy tylko nieco tańsze, bo coraz rzadsze, smardze. Znajdziemy w nich jakieś dwadzieścia czy trzydzieści odmian grzybów jadalnych, w tym najbardziej popularne: prawdziwki i kurki.
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM