Jesień. Pora na orzechy, winogrona i figi. Możemy z nich przygotować smakowitą sałatkę sezonową, w niczym nie ustępującą tym, które przyrządzaliśmy latem. Nuty orzechów i miodu znakomicie połączą się ze smakiem owoców, a roquefort wzmocni sałatkę swym wyrazistym aromatem. Kolory i kształty użytych składników sprawiają, że ta sałatka ucieszy nie tylko nasze podniebienie, ale i oko.
W XII wieku, rycerze krzyżowi przywieźli do Francji odmianę śliwy kultywowaną w Damaszku. W XV wieku wpływowy ławnik z Metzu nazwiskiem Mirabel użyczył swego nazwiska mirabelce. W XVI wieku mnisi z Agen uzyskali krzyżówkę i w ten sposób powstała odmiana śliwki z Ente, którą znamy przede wszystkim w postaci suszonych śliwek z Agen. W tym samym stuleciu narodziła się renkloda, reine-claude – zawdzięczająca swe imię żonie Franciszka I, Klaudii Francuskiej, która przeszła do historii jako Dobra Królowa i wielka amatorka śliwek. Tak się zaczęła przygoda Francuzów ze śliwkami.
Był początkowo daniem ubogich - rybaków i robotników portowych. Wraz z upływem czasu pan bagnat, czyli dosłownie: „mokry chleb”, stał się jednym z symboli kuchni nicejskiej i popularną przekąską, zajadaną tak w domu, jak i na mieście, zabieraną również chętnie na pikniki i wycieczki i oferowaną turystom często w wersjach zupełnie niekanonicznych.
To jeden z nostalgicznych przepisów, przywołujących smaki dzieciństwa i wspomnienie babcinej kuchni. Prosta domowa receptura, która pozwala nam cieszyć się smakami lata późną jesienią i zimą. Konfitura z dojrzałych czerwonych pomidorów będzie doskonałym dodatkiem do tartinki i świeżego koziego sera.
Poireaux vinaigrette i céleri rémoulade, czyli pory w winegrecie i sałatka selerowa to dwie klasyczne francuskie przystawki. Obie z Paryża. Obie bardzo proste i skromne, co nie znaczy, że mało wyszukane. Wręcz przeciwnie. Prostota tych małych dań jest bardzo wdzięcznym doznaniem smakowym. Najważniejsze to dobrej jakości warzywa.
ARCHIWUM
- 2022
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013