Są tu długie, mroźne zimy, które dawniej odcinały małe górskie miejscowości na długie miesiące od reszty świata. Są piękne iglaste lasy. Jest znakomity twardy ser comté i doskonałe wędliny, jak kiełbasa montbéliard wędzona w dymie z wiórów jedliny. Oba te produkty są dziełem zmyślnych górali, którzy w spiżarniach starali się zgromadzić żywność nie tylko zdrową i smaczną, ale i nadającą się do długiego przechowywania.
Najbardziej znana z francuskich oliw. Oliva z oliwek z Nyons jako pierwsza w 1994 otrzymała AOC, a w 1997 – AOP. Delikatna w smaku, charakteryzuje się aromatem zielonego jabłka, orzechów laskowych i suszonych owoców. Jest wytwarzana z odmiany tanche. Są to czarne, bogate w olej i odporne na zimno oliwki, których zbiory odbywają się w grudniu i w styczniu.
Jeden krąg sabaudzkiego sera abondance waży od 7 do 10 kg i ma od 35 do 45 cm średnicy. By powstał, potrzeba 100 litrów mleka. Wyłącznie od krów trzech ras: montbéliarde, tarine oraz abondance, z których ta ostatnia jest najważniejsza.
Lemoniada, czyli „woda cytrynowa”. W dawnym języku francuskim, a także w dialekcie prowansalskim, słowo lemon oznaczalo cytrynę. Określano ją jako „wodę z Italii”, gdyż do Francji przywieźli ją i upowszechnili dworzanie Katarzyny Medycejskiej. Jedną z najstarszych marek lemoniady we Francji jest Lorina. Przedsiębiorstwo powstało w 1895 roku w lotaryńskim miasteczku Munster.
Jedna z najstarszych istniejących do dziś marek czekoladowych we Francji. Jej historia rozpoczyna się w 1862 roku, kiedy po blisko 10 latach terminowania w Paryżu pochodzący z okolic Blois Victor August Poulain otwiera zakład czekoladniczy w tym mieście. Ma zaledwie 23 lata ale już wkrótce awansuje do grona największych przemysłowców we Francji.
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM