Fast food po parysku. W drugim tomie W poszukiwaniu straconego czasu bohater Prousta wspomina, jak po powrocie z koncertu spotkał panią de Villeparisis, która oznajmiła, że zamówiła w hotelu croque-monsieur i jajka ze śmietaną. W owych czasach była to paryska kulinarna nowinka.
Specjalność kuchni baskijskiej. Znane także pod nazwą pastaza i biskotx. Autorką przepisu była niejaka Marianne Hirigoyen, a późniejszymi strażniczkami – jej wnuczki, które do historii przeszły jako „siostry Biscotx”.
Znajdowane w miejscach wykopalisk archeologicznych kawałki muszli tych mięczaków są dla archeologów i historyków kuchni dowodem, że ślimaki to jedno z pierwszych mięs konsumowanych przez człowieka. Winniczki były ważnym elementem diety starożytnych Rzymian, którzy przygotowywali je w winie i otrębach. Galowie, którzy przejęli od nich te kulinarne upodobania, delektowali się ślimakami… na deser. Dziś ślimaki najbardziej kojarzą się z kuchnią Burgundii, sięgamy zatem po klasyczny przepis z niej się wywodzący.
Nie zostawiły po sobie spisanego przepisu, ani też nigdy nie nazwały swojej tarty tartą tatin. A jednak „Słynna Jabłkowa albo Gruszkowa Tarta Panien Tatin z Lamotte-Beuvron” – jak pisał o niej nie mniej słynny krytyk kulinarny, Curnonsky – stała się nieodłączną częścią ich biografii.
Od 1963 do 1973 roku na antenie bostońskiej WGBH-TV Julia Child prowadziła kultowy kulinarny program The French Chef. Książka, zawierająca wszystkie przepisy prezentowane w programie, ukaże się już 24 października, ale już teraz możecie spróbować, jak smakuje suflet czekoladowy. Bon appétit! Otwieramy zatem książkę...
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM