"Poulet au vinaigre" lub inaczej "fricassée de poulet au vinaigre" wywodzi się z kuchni lyońskiej ale ma wiele regionalnych wariantów: z crème fraîche, pomidorami, z domieszką musztardy, z cydrem itp. Jest to danie domowe, nietrudne w wykonaniu, a w smaku zachwycające. W trakcie gotowania i po dolaniu wina oraz bulionu ostry smak octu zanika, nasz nos i podniebienie wyczuwają jedynie jego delikatne wspomnienie...
"Pierwszym ciastem, jakiego uczy się większość francuskich dzieci, jest Gâteau au yaourt (ciasto jogurtowe) — lekkie, nie za słodkie ciasto, do którego można dodać owoce, groszek czekoladowy, cytrynę albo łyżeczkę rumu i które udaje się prawie zawsze. Do odmierzania składników wykorzystuje się kubeczki po jogurcie" - pisze Pamela Druckerman w książce "W Paryżu dzieci nie grymaszą".
Obecnie we Francji uprawia się trzy rodzaje szparagów: białe – w Alzacji, Langwedocji-Roussillon i Akwitanii, fioletowe – na południu kraju, i zielone – w Prowansji oraz w dolinie Rodanu, ale jeszcze do XIX wieku cenione były przede wszystkim zielone. Roczna produkcja w Europie to 250 tysięcy ton, z czego we Francji – 23 tysiące. Aksamitna i kremowa Potage Argenteuil to jedna z klasycznych francuskich zup szparagowych.
„To francuski dressing, pasuje do każdego rodzaju sałaty, warzyw, a nawet pieczonych mięs. Kremowa emulsja powstała w wyniku wmieszania oliwy do octu z musztardą utrzyma się najwyżej przez godzinę, co oznacza, że trzeba przygotowywać ją na krótko przed podaniem.” Do wiosennych i letnich dań winegret jest niezbędny.
Maślano-cytrynowy sos holenderski jest jednym z pięciu podstawowych sosów francuskiej haute cuisine. Nie ma jasności co do jego pochodzenia. Jedni uważają, że jest to sos pochodzenia holenderskiego, przywieziony do Francji przez hugonotów; inni, że został wynaleziony na dworze Króla Słońce podczas wojny Francji z Niderlandami,
blogi kulinarne
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM