Specjalność Pikardii, znana jednak i lubiana także w innych regionach Francji. Przepis na ficelles picardes, naleśniki z farszem z cebuli i pieczarek wymyślił kucharz z Amiens w latach 50-tych XX wieku. Tradycji kulinarnej związanej z tym daniem strzeże bractwo Towarzysze Ficelle Picarde i Towarzyszki Pikardyjskiej Rabotte.
Andouillettes podawane są na zimno, pokrojone w plasterki, jako przystawka do obiadu lub dodatek do sałat, albo też na ciepło - grillowane lub przysmażane na patelni z dodatkiem szalotek i białego wina.
Brioche des rois, zwana też koroną (couronne des Rois) albo po prostu ciastem (gâteau des Rois), należy do tradycji południa Francji i jest ciastem drożdżowym. Okrągłe z dziurą w środku, udekorowane owocami kandyzowanymi przypomina królewską koronę. Jest wypiekana na Święto Trzech Króli.
Nim Prowansalczycy sięgną po 13 deserów, z których słynie prowansalska wigilia, uraczą się daniem rybnym - dorszem w gęstym i aromatycznym sosie raïto, przygotowanym na bazie pomidorów, cebuli, czosnku i ziół. Prawdopodobnie sos ten jest spuścizna po starożytnych Grekach, którzy na południu dzisiejszej Francji założyli kolonię, Massalię (czyli dzisiejszą Marsylię).
Piernikowe serce Francji bije pośród przepięknych winnic w alzackim Gertwiller. Niewielkie miasteczko, liczące ledwie 1300 mieszkańców, już w XIX wieku zyskało tytuł francuskiej stolicy piernika, aczkolwiek podobne pretensje roszczą sobie też szampańskie Reims i burgundzkie Dijon. Przepis (wraz ze składnikami w postaci przypraw korzennych!) pojawił się we Francji w średniowieczu za sprawą wracających do królestwa krzyżowców.
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM