Przestrzega: Uwaga na dania zbyt wyrafinowane. Z pewnością zadziwią klientów, ale kulinarny szczyt to prostota. Joël Robuchon, legendarny francuski szef kuchni, słynie z dań łączących produkty najwyższej jakości z prostotą wykonania. Takimi jak choćby jego słynne purée ziemniaczane czy poniższy przepis.
Jest to danie typowe dla cuisine bourgeoise, kojarzące się ze smakami dzieciństwa i ciepłem babcinej kuchni, staromodne ale bardzo lubiane przez Francuzów. Jednogarnkowe, złożone z kilku składników, nieskomplikowane w wykonaniu, należy do rodziny dań duszonych lub gotowanych wolno pod przykryciem tak jak pot-au-feu, coq au vin, wołowina po burgundzku czy flamandzka karbonada.
Nazywają się matafans lub matefaims, bo „poskramiają głód” - matent la faim. Te grube naleśniki są dalekimi kuzynami rosyjskich blinów i amerykańskich pancakes. Wywodzą się z kuchni rustykalnej różnych regionów Francji. Były pożywieniem chłopów pracujących w polu.
Mało kaloryczna, bogata w żelazo i witaminę C, rukiew wodna pochodzi ze Środkowego Wschodu i lubi podmokłe tereny. We Francji w stanie dzikim rosła już w średniowieczu, doceniano przede wszystkim jednak jej właściwości zdrowotne, a nie odżywcze. Przełom w uprawach nastąpił około 1810 roku.
Smak kawy Paryż poznał z końcem XVII wieku. A wraz z nią atmosferę kawiarń, które jak grzyby po deszczy zaczęły wyrastać przy paryskich ulicach i placach, wypierając dawne kabarety. Było tylko kwestią czasu, kiedy po kawę sięgną cukiernicy. Jeden z najsłynniejszych kawowych deserów powstał w połowie XIX wieku. Był to tort moka.
ARCHIWUM
- 2022
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013