Zaczęło się, jak to w historii herbaty bywało, od polityki. Marząc o supremacji kolonialnej Francji, Ludwik XIV – nota bene koneser herbaty – zlecił ministrowi finansów, Colbertowi stworzenie kompanii handlowej, która miała opanować handel korzenny i stworzyć przeciwwagę dla dominujących na Wschodzie kompanii holenderskiej i brytyjskiej. Skończyło na sklepie z najbogatszym na świecie wyborem herbat.
„Opuszczam Francję i Paryż, wieża Eiffla zbyt silnie działa mi na nerwy” – 1890, Guy de Maupassant. „Restauracja na wieży Eiffla od zawsze była moim marzeniem” – 2007, Alain Ducasse. Stały bywalec restauracji na wieży wyjechał do Florencji, słynny kucharz mieszkający w Monte Carlo, zaczął częściej bywać w Paryżu. Poznajcie gastronomiczną historię wieży Eiffla.
O klientach najlepszych paryskich restauracji, angielskim ponczu, a także o tym, gdzie kupować wyroby stalowe i owoce, a nade wszystko o zaletach i cnotach dobrej kucharki, jakiej w Paryżu szukać ze świecą. Fragmenty z "Almanachu smakoszy" Aleksandra Baltazara Grimoda de la Reynière, część III.
W tym roku Moët & Chandon – ikona luksusu i doskonałości, symbol wyrafinowania i elegancji – obchodzi 270-te urodziny. Amatorami bąbelków z piwnic Moëta byli między innymi Napoleon, car Aleksander I, Talleyrand i królowa Wiktoria.
O wodach selcerskich i brudnej wodzie z Sekwany, smutnych ucztach weselnych, wzmacniającym kieliszku pośrodku posiłku, makaronach w Paryżu i podróżach smakoszy. Wyimki z Almanachu smakoszy, część 2.
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM