Noc smaków, Tydzień smaków, miesiąc smaków
02 października 2015
Noc smaków,

Wydarzyło się:

 

28 października 1846 roku w Villeneuve-Loubet pod Niceą  urodził się Georges Auguste Escoffier, „król kucharzy, kucharz królów”, jeden z najsłynniejszych szefów kuchni. Jego Le Guide Culinaire do dziś stanowi punkt odniesienia dla kolejnych pokoleń adeptów gastronomii.

 

Tydzień smaku i nocne pałaszowanie

 

Tydzień smaku (12-18 października) to rozpisana na wiele miejsc w całej Francji i wiele wydarzeń impreza gastronomiczna mająca na celu promocję produktów regionalnych i zdrowej żywności oraz edukowanie konsumentów, zwłaszcza tych młodych. To lekcje smaku, warsztaty, targi, drzwi otwarte u sprzedawców żywności, panele dyskusyjne, degustacje i specjalne menu w restauracjach.

 

Noc smaków w Haut Poitou Górnym Poitou w Mirebeau (14 i 15 października) to dwa wieczory wypełnione smakami Poitou Charentes. Lokalni estauratorzy przygotowują dania oparte na jednym z typowych produktow dla gastronomii regionu. W tym roku to kozie sery oraz dzięgiel. Jury nagrodzi najlepsze połączenia dań i wina. Impreza odbywa się w XI-wiecznym zabytkowym Prieuré Saint André. Degustacje rozpoczynają się o godz. 19:00 i trwają do 23:00.

 

Wino i inne trunki

 

Winne dożynki w rozkwicie. W Banyuls-sur-Mer (Langwedocja-Roussillon) w niedzielę 11 października o godz. 15:30 niezwykłe widowisko: do brzegu przybijają katalońskie barki z koszami pełnymi winogron. W alzackim Barr (2-4 października) wybrana zostanie Królowa Winobrania oraz dwie Delfiny, zaś ulicami miasteczka przejedzie orszak fantazyjnie ukwieconych pojazdów. W Savigny-lès-Beaune w Burgundii Święto winobrania (17 października) obchodzi się na sportowo - udziałem w 10-kilometrowym biegu przez miasteczko i otaczające winnice. Dla najmłodszych wytyczono trasę 1-2 km. Muzyczną celebrację wina przygotowały festiwale Le Millésime w Grenoble (Rodan-Alpy) - będzie i jazz, i muzyka klasyczna z kompozycjami Haendla na czele - oraz Spotkania w Clos de Vougeot (Burgundia, 1-3 października), podczas których jak co roku w szeregi elitarnego bractwa Chevaliers du Tastevin zostaną włączone osoby znane ze świata polityki, literatury, sztuki i nauki. W tym samym regionie w Beaune podczas Salonu Chleba, Wina i Sera (17-18 października) na amatorów wina czekać będzie ponad 400 gatunków serów oraz rozmaite rodzaje francuskiego pieczywa, natomiast w Chablis 24 i 25 października podczas Święta Win z Chablis odbędzie się degustacja i sprzedaż nowych roczników z Chablis oraz tradycyjny konkurs na najlepsze wino z nowego rocznika. Spektakularne i zapierające dech w piersiach formy zwiedzania winnic i poznawania pracy winogrodników i producentów wina zaplanowano w winnicach regionu Rodan-Alpy. Podczas Weekendu Winnice i Odkrycia (24-25 października) winnice będzie można poznać z lotu ptaka, wybierając przelot wiatrakowcem, albo bardziej przyziemnie: jeżdżąc pośród winnic rowerem elektrycznym lub zgodnie z trendami ekologicznymi ucząc się obsługi pługa zaprzężonego w konia. Ci, którzy chcą poznać prawdę o mitycznej zielonej wróżce powinni udać się na Absyntiady w Pontalier (Franche-Comté, 3-4 października), zaś amatorzy najstarszej francuskiej eau-de-vie do średniowiecznego miasteczka, Labastide-d'Armagnac (Akwitania 24-25 października).

 

W kraju Basków

 

W październiku Kraj Basków odwiedza się co najmniej dwa razy. Najpierw 3 i 4 października do Cambo-les-Bains, gdzie odbywa się Święto ciasta baskijskiego. Od 14 lat do niewielkiego miasteczka ściągają tłumy turystów chcących spróbować słynnego gâteau basque, wziąć udział w kulinarnych warsztatach i kibicować w konkursie na najlepsze ciasto. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się Święto papryczki z Espelette (24-25 października). Trzeba wstać wcześnie rano, jeśli chce się zająć miejsce w kościele, w  którym podczas uroczystej mszy celebrowanej w dialekcie baskijskim odbywa się błogosławienie papryczek z nowego zbioru. Okna i balkony domów są przystrojone girlandami czerwonej papryczki. Warkocze świeżej papryczki i słoiczki z suszoną czekają na jej amatorów na targu produktów regionalnych.

 

Kasztany

 

W październiku nadchodzi czas na pierwsze pieczone kasztany. Nie szukajcie ich jednak na placu Pigalle w Paryżu, lecz w małych miejscowościach Ardèche (Jesienne Zbiory Kasztanów, Rodan-Alpy, 4 października do 8 listopada), w Collobrières (Święto Kasztanów, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, 11, 18, i 25 października) czy w Villefranche-du-Périgord (Święto Kasztanów i Borowików, Akwitania 17 do 18 października). Nie zapominajcie przy tym o kremie kasztanowym i marrons glacés.

 

Coś słodkiego

 

Czyli dwa salony czekolady i święto miodu. Wdniach 23-25 października na Salon Czekolady i Rarytasów z Korsyki zaprasza Bastia. Co roku na salon ściąga 40 000 gości, co sprawia, że jest on drugim rangą po paryskim salonem czekolady we Francji. Czekoladowe imperium rozciąga się na powierzchni 3 000 m², na których swoje stoiska otworzy 120 wystawców, przeważnie korsykańskich. Największy we Francji Salon Czekolady odbywa się w Paryżu (Île-de-France) od 28 października do 1 listopada. Na  14 000 m² swoje czekoladowe wyroby prezentuje 130 czekoladników z Francji i całego świata. W programie m.in: pokazy kulinarne, warsztaty dla dzieci, pokaz sukien w czekoladowych kolorach oraz wybór Miss Chocolat. W Arcs-sur-Argens (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże) 3 i 4 października podczas Święta Miodu dwudziestu kilku pszczelarzy zaprezentuje miody z rejonu Var.

 

Powiązane przepisy i artykuły:

 

Piment d'Espelette

Galaretka z papryczek z Espelette

Sos xipister

Ciasto baskijskie

Makaroniki czekoladowe

Czekoladki

Coulant au chocolat

Gruszki pięknej Heleny

Trufle z czekolady

Czekoladowy fondant

Royal chocolat

Mus czekoladowy

Czekolada

Patrick Roger

 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM