Trufle, trufle...
01 stycznia 2015
Trufle, trufle...

Patronka

 

Święta Genowefa, zwana też Genowefą z Paryża i wspominana 3 stycznia jest patronką Paryża i Francji, wytwórców świec, pasterzy i pasterek. W ikonografii przedstawiana m.in. jako pasterka z wiklinowym kijkiem, w otoczeniu trzódki baranów. Urodziła się w Nanterre ok. 422 r. Jak przekazuje tradycja, w 451 r. w obliczu nadciągających Hunów dowodzonych przez Attylę, dwudziestoparoletnia Genowefa przekonała mieszkańców Paryża, by nie uciekali z miasta, lecz oddali się modlitwie, dzięki czemu miasto zostanie oszczędzone. Tak też się stało.

 

Wydarzyło się…

 

12 stycznia 1833 roku zmarł Marie-Antoine Carême, jeden z największych francuskich szefów kuchni, kodyfikator haute cuisine. Był kucharzem Talleyranda i Rotschilda, gotował na dworze następcy tronu brytyjskiego, późniejszego króla Jerzego IV, cara Aleksandra I, cesarza Austrii Franciszka I. Do historii przeszedł jako „król szefów kuchni, kucharz królów”. 

 

W krainie trufli

 

Najsłynniejsze we Francji trufle - „czarne diamenty” - rosną w Périgord, ale nie tylko Akwitania szczyci się tym „czarnym złotem”, na które sezon trwa od połowy listopada i w styczniu osiąga swój półmetek.

 

10 - 11 stycznia - Święto Trufli  w Sarlat (Akwitania)

W matematycznym skrócie to 100 kilo trufli, 18 szefów kuchni z tytułem Meilleurs Ouvriers de France, 31 warsztatów, 14 pokazów kulinarnych, 2 konferencje i 25 tysięcy croustous (perigordzka przekąska na bazie trufli i foie gras). Przewodniczącym jury, które osądzi zmagania 8 młodych szefów kuchni - uczniów i absolwentów szkół gastronomiczno-hotelarskich z całej Francji,w tym roku jest sam Joël Robuchon. Autor dwóch najdoskonalszych dań na bazie trufli i foie gras otrzyma prestiżowe TrofeumJeana Rougié.

 

24 - 25 styczniaŚwięto Trufli  w Lalbenque (Pireneje)

Po jednej stronie hodowcy trufli, po drugiej ich amatorzy, a między nimi wiklinowe, wyściełane serwetami w biało-czerwoną kratkę koszyczki z czarnymi skarbami. Taki targ to marzenie każdego, kto zasmakował w magicznym smaku najbardziej tajemniczego z grzybów. Zaspokojeniem apetytu rozbudzonego wszechobecnym aromatem trufli są sobotnie i niedzielne degustacje. W menu m.in. velouté à la truffe, jajka zapiekane w kokilkach w truflami, wołowina w sosie truflowym, foie gras zapiekane z truflą, szaszłyki z małży św. Jakuba serwowane z purée z pasternaku aromatyzowanym truflą, brie de Meaux z dodatkiem trufli… I jeszcze jedna atrakcja: konkurs cavage. Który z 70 psów wykaże się najlepszym węchem? Do odkrycia 6 trufli zakopanych przez organizatorów na powierzchni 25 metrów kwadratowych. Czas przeznaczony na realizację zadania: 8 minut.

 

28 stycznia uczestnicy co wtorkowego targu trufli w Lalbenque mogą liczyć także na gastronomiczny bonus: z 2 tysięcy jak i 6 kilogramów trufli powstanie gigantyczny omlet.

 

16 - 18 stycznia - Truflowy Weekend w Uzès (Langwedocja)

Piątkowy wieczór zostanie poświęcony tematowi mariażu dań z dodatkiem trufli oraz win AOC Duché d’Uzès. Noc Trufli w sobotni wieczór wypełnią degustacje dań przygotowywanych przez renomowanych szefów kuchni. W niedzielę m.in. targ truflą oraz uroczysta msza w katedrze, podczas której trufle zostaną pobłogosławione, a potem trafią na dobroczynną aukcję.

 

Ponadto przez cały styczeń w rozmaitych miejscowościach langwedockich (Talairan, Villeneuve-Minervois, Moussoulens, Villeneuve Minervois, Saint-Geniès des Mourgues, Clermont-l’Hérault, Castelnou, Montner, Thuir, Prades) odbywają się lokalne targi truflą.

 

18 stycznia - Truflowa Msza w Richerenches (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże)

W 1952 ojciec Michał z kościoła w Richerenches wpadł na pomysł, że wierni zajmujący się hodowlą trufli mogą dopomóc w renowacji zniszczonego kościoła. Fundusze ze sprzedaży zebranych podczas mszy trufli, zostały przeznaczone na ten cel, a jednorazowa inicjatywa przekształciła się w powtarzającą się co roku tradycję. Od tej pory w każdą trzecią niedzielę stycznia w Richerenches odbywa się uroczysta msza odprawiana w dialekcie prowansalskim ku czci św. św. Antoniego Wielkiego, patrona hodowców trufli. Zamiast datków pieniężnych wierni składają na tace trufle (po prowansalsku rabasse). Dochód z ich późniejszej sprzedaży trafia na cele charytatywne. Po mszy wierni mogą liczyć na wspólny posiłek przygotowany przez Bractwo Kawalerów Czarnego Diamentu.

 

Oliwa

 

25 stycznia - Salon Trufli i Oliwy Regionalny w Pélissanne (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże)

To już 15. edycja salonu. W programie m.in. intronizacje w szeregi bractw, degustacje dań na bazie trufli i oliwy, pokazy cavage z udziałem specjalnie w tym celu szkolonych  psów, a także instruktaż przycinania drzewek oliwnych.

 

17 - 18 stycznia - Salon Trufli i Oliwy w Buis-les-Baronnies (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże)

Najpierw Gilbert Chiron opowie kilka historii z przeszłości regionu - po francusku i w dialekcie prowansalskim. A potem w restauracji Plaisians La Clue będą podawane dania regionalne. Tyle w sobotę. Nazajutrz z samego rana odbędzie się targ produktów regionalnych, a o 10:30 uroczysta msza podczas której nowo wytłoczona oliwa zostanie pobłogosławiona. Przed południem producenci wina i destylatów zaproszą na apetirtif.

 

Święty Wincenty

Na styczeń przypada liturgiczne wspomnienie św. Wincentego, patrona winiarzy i winorośli. Z tej okazji od 1938 roku w licznych miejscowościach we Francji odbywają się uroczystości upamiętniające świętego. Gospodarzem burgundzkiego święta  Saint-Vincent tournante co roku jest inne miasteczko. W tym roku honory czynią miasteczka Gilly-lès-Cîteaux i Vougeot. Uroczystości zaplanowano na 24 i 25 stycznia. Przebieg jest w zasadzie niezmienny – jednym z głównych punktów jest uroczysta procesja z kilkudziesięcioma figurami świętego, w której udział biorą członkowie burgundzkich bractw winiarskich, delegaci bractw z innych regionów, winiarze, lokalna społeczność, a także liczni goście. Msza, intronizacje, wspólne biesiady, degustacje wina wypełniają program imprezy.

 

Bocuse d’Or

27 i 28 stycznia w Lyonie (Rodan-Alpy) 24 szefów kuchni z całego świata będzie rywalizować o prestiżową statuetkę: Złotego Bocuse’a. Konkurs zainicjował w 1987 roku Paul Bocuse i od tego czasu co dwa lata młodzi szefowie wykazują się swoim talentem przed jury oraz publicznością. Każdą edycję poprzedzają preselekcje, w następstwie których przyznawane są nagrody kontynentalne (Europa, Ameryka Łacińska, Azja, Azja i Pacyfik) i wyłaniani uczestnicy finału. W tegorocznej, piętnastej już edycji konkursu zadaniem uczestników będzie przyrządzenie pstrąga (z dodatkiem „sekretnego składnika”) oraz perliczki z Landów. Czas na realizację zadania: 5 godzin i 35 minut.

 

Powiązane przepisy i artykuły:

 

Trufle z czekolady

Ocet, oliwa i pasta truflowa

Sos xipister

Tapenada z zielonych oliwek

Tapenada  z czarnych oliwek

Tartinki z foie gras

Winegret z musztardą diżońską

Foie gras

Coq au vin

Antrykot Bercy

Wołowina po burgundzku

Kalendarz - styczeń 2014 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM