Pachnie rozmarynem i cytryną
01 lutego 2015
Pachnie rozmarynem

Wydarzyło się

 

23 lutego 1967 roku urodziła się Hélène Darroze, jedna z nielicznych we Francji szefowych kuchni, które wyróżniono gwiazdkami Michelina. Urodzona i wychowana w Landach, obecnie prowadzi restaurację w Paryżu i w Londynie. Kulinarne szlify zdobywała m.in. w restauracji Louis XV w Monaco prowadzonej przez Alaine’a Ducasse’a.

 

Naleśniki i łódki

 

2 lutego we Francji to Chandeleur, czyli Święto Świec, które wyrasta z tradycji chrześcijańskiej (Ofiarowanie Pańskie). Błogosławione w ten dzień w kościołach świece zanoszono do domów, by chroniły go swoim światłem, odpędzały, zło, choroby i gromy (stąd nazwa święto Matki Boskiej Gromnicznej). Dziś to święto zyskało wymiar przede wszystkim kulinarny, nierozerwalnie zrastając się z tradycją jedzenia naleśników. 2 lutego uchodzi dziś przede wszystkim za Dzień Naleśników. W Prowansji jednak zamiast naleśników w ten dzień konsumuje się ciasteczka zwane łódeczkami, czyli marsylskie navettes.

 

Nad morzem

 

W 1952 roku podczas degustacji jeżowców w calanque na przylądku Rousset część swojego połowu rybacy podarowali ówczesnemu merowi miasteczka. W latach 60. władze miasta zorganizowały po raz pierwszy Dzień Jeżowca, który od tej pory obchodzono w ostatnią niedzielę stycznia. Wraz z narastającą popularnością festynu po latach przyjął on formułę miesięczną. Obecnie do jeżowców dołączyły skorupiaki poławiane w pobliskich wodach. Miesiąc Jeżowców i Skorupiaków w Carry-le-Rouet (Prowansja - Alpy - Lazurowe Wybrzeże) odbywa się przez trzy niedziele lutego. W tym roku są to  1, 8 i 15 lutego. Najważniejszym punktem programu są targ owoców morza oraz degustacje w porcie i okolicznych restauracjach, czemu towarzyszą animacje muzyczne, tańce oraz pchle targi. Jeżowce, które nazywa się często morskimi kasztanami, są zbierane ręcznie przez nurków posiadających odpowiednie kwalifikacje.

 

Festiwal w Mentonie

 

Organizowane od 1934 roku Święto Cytryny w Mentonie (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże) w tym roku odbywa się pod hasłem Chińskich przygód cytryny, inspirowanym powieścią Aleksandra Dumasa Przypadki pewnego Chińczyka. Od 14 lutego do 4 marca ten popularny na Lazurowym Wybrzeżu kurort zamieni się w orientalny cytrusowy  ogród. 145 ton cytryn, cytronów, grejpfrutów, mandarynek i pomarańczy przeznaczono na konstrukcję gigantycznych replik przedmiotów obiektów i budowli z Państwa Środka. Na ulice Mentony wjadą owocowe pojazdy, a w Paradzie Złotego Owocu przy dźwiękach orkiestry przedefiluje przez miasto nieprzebrany karnawałowy tłum. Co roku na ten popularny festiwal do Mentony ściąga blisko 160 tysięcy gości.

 

… i w górach

 

28 kutego mieszkańcy Dourgne w regionie Pireneje będą obchodzić Dzień Rozmarynu. To jedno z najstarszych langwedockich świąt. Uroczyste obchody odbywają się od ponad 700 lat, a ich geneza wiąże się z krucjatą przeciw albigensom. W 1212 roku miasto i zamek warowny zostały zburzone, co miało być karą za sprzyjanie herezji katarskiej. W 1301 roku w okolicach przebywał król Francji Filip IV Piękny. Mieszkańcy postanowili skorzystać z okazji, by błagać go o zgodę na odbudowanie miasta. Wysłali doń delegację złożoną z młodych chłopców i dziewcząt. Młodzież trzymała w rękach gałązki rozmarynu. Misja okazała się sukcesem – król okazał łaskę. Na pamiątkę tych wydarzeń co roku mieszkańcy Dourgne organizują uroczyste obchody, w których rozmaryn – symbol młodości – odgrywa kluczową rolę. W programie m.in. otwarcie średniowiecznego targu, przemarsz mieszkańców przez miasto w strojach z epoki, suplika do miejskich ławników, zabawy i rozmaite atrakcje dla dzieci, spektakle i artystyczne animacje w mieście oraz w okolicznych w opactwach d'En Calcat i św. Scholastyki.

 

Tuczne woły w Bazas

 

12 lutego w Bazas (Akwitania) odbywa się doroczny Festyn Tucznych Wołów organizowany przez hodowców krów rasy bazadaise. Początki tej tradycji sięgają 1283 roku, kiedy na mocy postanowienia władającego Akwitanią króla Anglii, Edwarda I, rzeźnicy zostali zobowiązani do daniny z wołu na rzecz duchowieństwa, w zamian za co otrzymali przywilej organizowania w miasteczku świątecznego pochodu z udziałem wołów. Uroczystość rozpoczyna się od ważenia defilujących zwierząt (niektóre okazy ważą nawet tonę!), które wcześniej ubrano w paradne, kwietne ozdoby. W przemarszu, oprócz wołów i ich właścicieli, uczestniczą lokalne grupy taneczne oraz tłumy gapiów. Przy dźwiękach piszczałek i bębenków, w rytmie tradycyjnych tańców ludowych, barwny korowód przetacza się przez ulice, zatrzymując się co chwila w sklepach rzeźniczych, których właściciele częstują przybyłych napitkiem i przekąskami. W końcu korowód dociera na plac katedralny, gdzie woły biorą udział w konkursie hodowlanym, a Bazaskie Bractwo Wołu intronizuje osobowości roku - hodowców lub osoby związane z branżą gastronomiczną. Festyn kończy się wspólną biesiadą. Na stołach króluje oczywiście wołowina.

 

Od 1870 roku w Paryżu

 

Od momentu swego powstania w 1870 roku Powszechny Konkurs Rolniczy ma na celu promocję najlepszych produktów i producentów z Francji. Organizowany w ramach dorocznego Salonu Rolniczego w Paryżu, pod rygorystyczną kuratelą organizacji rządowych, jest uznaną marką. Medale przyznawane produktom są dla konsumentów najwyższym znakiem jakości. W tym roku konkurs odbywa się w dniach od 21 lutego do 1 marca.

 

Powiązane przepisy i artykuły

 

Kwestionariusz Prousta. Alain Ducasse

Konstelacja Ducasse

Kolacja na wieży

Kaczka w sosie bigarade

Naleśniki z karmelem na solonym maśle

Najlepsze masło i naleśniki zjemy w Bretanii

Crêpes-dentelles

Crêpes Suzette

Galettes bretonnes

Sos xipister

Compote z moreli

Kalendarz - luty 2013

Kalendarz - luty 2014

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM