Tarta czekoladowa
19 marca 2016
Tarta czekoladowa

Jedna z najpopularniejszych francuskich tart.

 

Tarta czekoladowa, dziś jeden z ulubionych francuskich deserów, pojawiła się w kuchni francuskiej prawdopodobnie z końcem XIX i była pożyczką z kuchni włoskiej. Ganasz, który jest jej typowym wypełnieniem, wymyślono około 1875 roku. Według legendy pomocnik cukiernika pomyłkowo wylał mleko na czekoladę, którą wyrabiał. Ganache! (pot. głupiec, osioł) - zakrzyknął zirytowany patron młokosa. Nie chcąc jednak stracić czekolady, zaczął mieszać ją z mlekiem, aż ku swemu zdumieniu otrzymał piękną lśniącą masę.

 

 

 

 

 

 

 

Składniki:

 

na ciasto:

400 g mąki

200 g masła

150 g cukru

3 żółtka

 

Przygotowujemy ciasto na spód tarty. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy cukier i masło pokrojone w kosteczki. Zagniatamy, aż otrzymamy sypkie, pozbawione grudek masła ciasto, dodajemy żółtka i formujemy kulę. Odstawiamy na 1-2 godz. do lodówki. Po upływie tego czasu ciasto wykładamy na formę o średnicy 29 cm (najlepiej kawałeczkami, lepiąc je do siebie, gdyż to ciasto trudno jest rozwałkować), nakłuwamy widelcem, przykrywamy papierem, na który wysypujemy groch. Podpiekamy przez 15 minut w temp. 200°C, a następnie usuwamy groch oraz papier i pieczemy jeszcze przez 5 minut. Odstawiamy do przestygnięcia.

 

 

na ganasz:

300 g gorzkiej czekolady

240 ml śmietanki kremówki

60 g masła

 

 

do dekoracji:

wiórki czekolady lub miechunka

 

 

Przygotowujemy ganasz:

Masło kroimy w kostkę. Czekoladę siekamy drobno w malakserze. Przekładamy do miski. Śmietankę stawiamy na ogień, doprowadzamy do wrzenia, po czym wylewamy na czekoladę. Mieszamy energicznie trzepaczką. Dodajemy masło i kontynuujemy mieszanie, aż uzyskamy gładką i jedwabistą masę. Ostawiamy. Gdy ganasz przestygnie, wykładamy go na ciasto i równomiernie rozsmarowujemy. Dekorujemy wiórkami czekolady albo miechunką lub według własnego pomysłu.vivelacuisinepl_tarta_czekoladowa_600px_882  

Zobacz też:

 

Opera

Czekolada

Czterech żebraków

Makaroniki czekoladowe

Patrick Roger

Coulant au chocolat

Czekoladki

Royal Chocolat

Gruszki pięknej Heleny

Trufle z czekolady

Suflet czekoladowy

Mus czekoladowy

Czekoladowy fondant

 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM